Всі матеріали про Вступ 2024
Як вибрати, куди піти вчитися

Крок 2

Як вибрати, куди піти вчитися

Сьогодні в Україні діють сотні закладів вищої освіти, як серед них обрати свій? Ось що варто зробити, щоб обрати найкращий ЗВО саме для вас.

Як вибрати між бюджетом і контрактом та оцінити шанси вступити на бюджет?

Заздалегідь узгодьте з батьками чи опікунами це фінансове питання. Якщо вам доступна тільки бюджетна форма навчання, обирайте ЗВО з меншим конкурсом, де є більше шансів отримати бюджетне місце. Якщо ви зможете оплачувати контракт, крім державних навчальних закладів розглядайте ще й приватні.

Як оцінити кількість бажаючих на місце? Орієнтуйтесь на конкурс минулих років. Подивитись статистику вступної кампанії конкретного ЗВО можна на сторінці Конкурсні пропозиції на сайті ЄДЕБО. Для цього зробіть наступні кроки:

  • в полях для пошуку введіть запит по тій спеціальності, яка вас цікавить. Наприклад, «бакалавр філологія Київ»;
  • серед запропонованих ЗВО оберіть той, який вам цікавий;
  • порівняйте показники «Ліцензійний обсяг» і «Допущено до конкурсу» — співвідношення цих позицій покаже наскільки високий конкурс на цю спеціальність;
  • якщо вас цікавлять бюджетні місця — порівняйте показники «Максимальний обсяг держзамовлення» та «Заяв на бюджет». Наприклад, якщо перший показник — 40, а другий — 140, значить, на 1 місце орієнтовно претендують 3,5 вступників.

Якщо ви вже знаєте, на яку спеціальність хочете вступати, подивіться освітні програми за допомогою пошукового рядка на сторінках ЗВО та Коледжі — тут ви побачите прохідні бали на контракт та бюджет минулої вступної кампанії і зможете оцінити свої шанси на вступ.

Оберіть форму навчання: очна, дистанційна чи дуальна освіта

Зазвичай ні в кого не виникає питань щодо очного навчання, а от щодо інших форм є чимало стереотипів. Хоча всі дипломи рівноцінні, незалежно від формату навчання. Альтернативу очному навчанню в аудиторіях вишу складуть дистанційне та дуальне навчання. Дистанційка передбачає навчання незалежно від місця проживання чи стану здоров’я за допомогою спеціальних освітніх платформ. Дуальна освіта поєднує в собі теоретичну складову, яку студенти отримують в освітньому закладі, та практичну, яку паралельно вивчають та практикують на виробництві чи підприємстві.

Подумайте, хочете ви навчатись у рідному місті чи готові на переїзд

Кожен з варіантів має переваги та недоліки, зважайте на них при виборі. Адже в іншому місті ви отримаєте досвід самостійного дорослого життя, але не матимете батьківської підтримки. Якщо обираєте ЗВО в іншому місті та маєте потребу в гуртожитку, обов’язково дізнайтесь, чи має навчальний заклад свій гуртожиток, студентам яких курсів він надається, на яких умовах і в якому він стані.

Інформацію про гуртожитки варто шукати на сторінках сайту ЗВО: дані про гуртожитки надає Приймальна комісія, а також дивіться розділи «Гуртожиток» або «Студмістечко» на сайті ЗВО.

Як обрати найкращий навчальний заклад?

Потужний ЗВО дасть кращий старт в житті — ви зможете реалізувати власний потенціал, зустріти багато талановитих викладачів та студентів, повчитися в закордонних навчальних закладах завдяки програмам обміну, пройти стажування в різних компаніях тощо.

Щодо рейтингів ЗВО — радимо щорічний академічний рейтинг університетів «Топ-200 Україна».

Як перевірити репутацію ЗВО перед вступом?

Зробіть розвідку та почитайте новини про обраний заклад, подивіться відгуки колишніх студентів. Уникайте навчальних закладів, які фігурували в гучних скандалах, аби їхня репутація не впливала на якість вашої освіти та цінність диплому.

Як дізнатись, що говорять про ЗВО:

  • Ви можете прочитати відгуки на сторінці закладу освіти на нашому сайті. Для цього скористайтесь пошуком університетів або коледжів та виберіть необхідний заклад освіти.
  • Скористайтесь пошуком в мережі: подивіться новини та публікації за пошуковими запитами «Антирейтинг університетів», «Корупція в …».

З’ясуйте, чи є в університеті чи коледжі студентські клуби та середовища, програми обміну, стажування, підтримка з боку бізнесу

Ці фактори допоможуть вам розвиватися різносторонньо та стати спеціалістом з багатим досвідом, якого радо зустрічатимуть на ринку праці.

Загальну інформацію про ЗВО можна дізнатись на сторінці конкретного університету чи коледжу. Подивитись детальніше, що пропонує своїм студентам навчальний заклад можна на сторінках їхніх сайтів та в соціальних мережах. Вас мають цікавити наступні розділи:

  • актуальні програми міжнародної мобільності студентів;
  • міжнародне співробітництво — доступні міжнародні гранти та стипендії, спільні проєкти та конференції з закордонними навчальними закладами;
  • студентський парламент та студентське самоврядування для реалізації студентських прав та свобод;
  • працевлаштування та стажування студентів — який досвід в цьому напрямку має навчальний заклад, чи є партнери у сфері бізнесу, чи говорить ЗВО про успішне та систематичне працевлаштування випускників.

Як обрати навчальний заклад за кордоном?

З різних причин освіта за кордоном стає все популярнішою. Радимо ретельно обирати закордонні ЗВО. Будь-який європейський чи американський університет — це ще не гарантія якісної освіти та безпроблемного працевлаштування. Обрати найкращі для вас іноземні ЗВО допоможуть компанії, які спеціалізуються на вступі до закордонних закладів освіти.