Безцінні знання: як дорожчає вища освіта

Вартість навчання в українських університетах продовжує зростати, і вступна кампанія 2025 року обіцяє стати фінансовим випробуванням для майбутніх студентів. Освітній портал Education.ua проаналізував, які спеціальності й університети демонструють найбільше зростання цін за останні три роки та як ці зміни впливають на доступність вищої освіти для українців.
Богослов’я знову приходить першим: як зросли ціни в розрізі спеціальностей
Навчання в закладах вищої освіти дорожчає з року в рік. Якщо у 2022 році середня вартість навчання в українських вишах становила 20 532 грн, у 2023 році ціна зросла до 23 491 грн, а у 2024 — до 26 629 грн.
Проаналізувавши конкурсні пропозиції 2022-2024 років, Education.ua сформував десятку спеціальностей, де вартість навчання підвищилася найстрімкіше. До цього переліку увійшли гуманітарні та ІТ-спеціальності, а от першість уже другий рік поспіль тримає спеціальність «Богослов’я», на яку з 2022 року вартість зросла на 20 129 грн.
Вартість навчання зростає і зі зрозумілих причин, зокрема через інфляцію, і штучно — ще минулого року посадовці передбачали ріст цін через старт експериментального проєкту з грантами на навчання для вступників.
Та цьогоріч вступників хоче ошелешити вже МОН: заступник міністра освіти в одному з інтерв’ю зауважив, що МОН хоче спонукати державні університети підняти ціни на контракт для низки популярних спеціальностей мінімум до 50 000 грн за рік. Мовляв, вартість підготовки контрактників має відповідати витратам держави на бюджетне навчання, а це приблизно 55–56 тисяч гривень на рік. Зокрема, очікується підвищення вартості на медичні, творчі, суспільствознавчі, економічні та ІТ-спеціальності.
Серед цих спеціальностей деякі вже недешеві. До слова, творчі й медичні спеціальності — найдорожчі на освітньому ринку, середня вартість навчання за цими спеціальностями доволі близька до монівського ідеалу.
Найдорожчі спеціальності в закладах вищої освіти за цінами 2024 року:
- Стоматологія — середня вартість навчання становить 44 608 грн.
- Медицина — 44 149 грн.
- Аудіовізуальне мистецтво та виробництво — 40 703 грн.
- Богослов’я — 40 674 грн.
- Педіатрія — 39 836 грн.
- Медична психологія — 38 603 грн.
- Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії — 37 935 грн.
- Музичне мистецтво — 37 621 грн.
- Сценічне мистецтво — 37 243 грн.
- Системний аналіз — 36 947 грн.
Приватні університети грають за власними правилами: де спостерігається найстрімкіший ріст цін
Аналіз конкурсних пропозицій 2022-2024 року дозволив виокремити десятку університетів, які стрімко підвищили вартість навчання. У лідерах — приватні виші. Зокрема, у Київській школі економіки середня вартість навчання за останні 2 роки зросла на понад 50 000 грн, а у Львівському університеті бізнесу і права — на 45 000 грн.
Вища освіта перетворюється на привілей
Безумовно, вища освіта не може коштувати дешево, тим паче якщо після підвищення цін виші зможуть вивільнити кошти на оновлення матеріально-технічної бази й збільшення зарплат викладачам. Та постає питання, наскільки підйомною стане вартість навчання й хто зможе собі дозволити вищу освіту.
Наприклад, за даними сайту з пошуку роботи Work.ua на 13 травня 2025 року середня заробітна плата в Україні становить 24 800 грн. Середня вартість контракту в закладі за всіма спеціальностями у 2024-2025 навчальному році — 26 629 грн. Тобто, щоб оплатити умовно рік навчання, студент або один із батьків мають щомісяця віддавати 2 219 грн, або ж 9 % середньої заробітньої плати. Сума виглядає посильною. Але якщо контракт зросте мінімум до 50 000 грн, потрібно щомісяця віддавати 17 % зарплатні. Адже зарплати в Україні, на жаль, стрімко не ростуть.
Звісно, родини з подвійним доходом і зарплатою вище середньої зможуть інвестувати у вищу освіту дитини. Особливо якщо вступник добре складе національний мультипредметний тест і отримає грант на навчання. А от вступники з посередніми результатами НМТ і меншим доходом у родині шукатимуть альтернативні варіанти для вступу й обиратимуть коледжі чи профтехи, де вартість навчання менша. Варто готуватися, що вища освіта стане «не для всіх». І саме цього прагне МОН, просуваючи реформу профтехосвіти та ускладнюючи вступ до закладів вищої освіти.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.