Базову загальну військову підготовку для студентів можуть скасувати

У Міністерстві освіти і науки заявили, що курс базової загальної військової підготовки (БЗВП), який мали зробити обов’язковим для всіх студентів другого курсу з 1 вересня, під великим питанням. На його запровадження бракує коштів та інструкторів. Натомість пропонують впровадити курс з основ національного спротиву.
Наразі довкола обов’язкової військової підготовки студентів точаться дискусії, оскільки грошей бракує, план чітко не прописаний, а ризики корупції та імітації навчання лишаються високими.
На думку заступника міністра освіти Михайла Винницького, змусити 120 тисяч студентів-другокурсників проходити цей курс силоміць — це прямий шлях до масових хабарів і корупції. «Що ми будемо робити з такою реальністю, коли велика кількість людей (я говорю про тисячі), захочуть відкупитися від БЗВП: "Я не хочу — не можу з різних причин, а давай, шановний пане інструкторе, запишеш мене, і ось тобі 100 баксів". І це буде загальнонаціональна проблема», — акцентує Винницький.
Народна депутатка Інна Совсун нагадує, що ще є питання грошей. За підрахунками Міноборони, підготовка одного студента коштує близько 82 тисячі гривень, а в бюджеті Міносвіти на це закладено лише 62 мільйони. Тож цих грошей реально вистачить лише на 756 студентів, а не на десятки тисяч. Експерти з військової галузі попереджають: якщо підготовку перетворять на формальність, це стане імітацією без жодної користі для оборони.
Що далі
Відомо, що вже зареєстровано новий законопроєкт, який пропонує курс «Основи національного спротиву» замість обов’язкового БЗВП. Якщо його ухвалять, то впровадження нового курсу для студентів університетів і коледжів почнеться з 1 жовтня 2026 року.
Як зазначає заступник міністра, повноцінний курс БЗВП для всіх студентів непотрібний. Натомість новий предмет дасть знання, як діяти в разі потенційних загроз. Основна увага приділятиметься навичкам домедичної допомоги, теоретичним аспектам поводження зі зброєю, а також ознайомленню із сучасними цифровими інструментами, які використовують у сфері оборони й безпеки. При цьому обсяг польових тренувань планують зменшити: замість повного курсу вогневої підготовки пропонують короткі виїзди на полігони. Там студенти зможуть відпрацювати базові дії зі зброєю та навчитися орієнтуватися у місцевості поза містом. Курс з основ національного спротиву не має на меті готувати студентів університетів і коледжів до мобілізації.
Наразі чітких рішень, чи буде з вересня цього року обов’язкова військова підготовка для студентства, немає.
Читайте також про обов’язкову військову підготовку для студентів-медиків і фармацевтів.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.