НМТ 2023: вагові коефіцієнти та конкурсний бал

28 апреля 2023
НМТ 2023: вагові коефіцієнти та конкурсний бал

Перед вступниками 2023 року стоїть завдання не лише добре підготуватися та скласти тестування, а й трохи помізкувати над вибором третього предмета НМТ та розрахунку своїх результатів для вступу.

Цьогоріч вступники складають НМТ за формулою «2+1»: українську мову та математику як обов’язкові для всіх, та один предмет з додаткового блоку історію України, іноземну мову, фізику, хімію чи біологію. Будь-яка комбінація предметів дає право вступати на будь-яку спеціальність. Втім, третій додатковий предмет необхідно обирати уважно та зважати на невіддільні вагові коефіцієнти, які застосовуються до спеціальностей.

Вагові коефіцієнти надають перевагу при вступі за спорідненими предметам спеціальностями, тобто при вступі буде оцінюватись, наскільки предмети, які складає вступник, відповідають профілю спеціальності. Високий коефіцієнт предмет споріднений і є сенс його складати (особливо, якщо це предмет на вибір), низький коефіцієнт краще обрати інший предмет.

Як це працює

Наприклад, для спеціальності 014.13 «Середня освіта (Історія)» вагові коефіцієнти такі: 

 • українська мова 0,3;
 • математика 0,2;
 • історія України 0,5;
 • іноземна мова 0,3;
 • біологія 0,25;
 • фізика 0,2;
 • хімія 0,2.

Очевидно, що для майбутніх істориків важливо знати та скласти історію України. І таблиця коефіцієнтів це підтверджує: історія України має найвищий коефіцієнт 0,5.

Така ж ситуація, наприклад, і зі спеціальністю 027 «Музеєзнавство, пам’яткознавство». З усіх конкурсних предметів саме історія України має найвищий коефіцієнт 0,5. А от для спеціальності 071 «Облік та оподаткування» найважливішою є математика до неї застосовують коефіцієнт 0,4. 

Тому, уважний вибір предмета згідно з ваговими коефіцієнтами — додатковий шанс на вступ до ЗВО. Всі вагові коефіцієнти можна подивитись за посиланням.

Якщо вступник бере участь у конкурсному відборі з результатами НМТ/ЗНО з географії, якої немає в переліку предметів цього року, до його оцінки застосовують ваговий коефіцієнт з історії України.

Розрахунок конкурсного бала

Ваговий коефіцієнт впливає на конкурсний бал вступника, з яким той бере участь у вступі на конкурсній основі. 

Конкурсний бал вираховується за формулою: 

(П1хК1 + П2хК2 + П3хК3)/(К1 + К2 + К3) + ОУ) х ГК х РК, де П предмет НМТ, К ваговий коефіцієнт, ОУ оцінка з підготовчих курсів відповідного навчального закладу або оцінка участі у міжнародних олімпіадах чи змаганнях високого рівня, ГК галузевий коефіцієнт, РК регіональний коефіцієнт.

ОУ оцінка за результатами навчання на підготовчих курсах відповідного закладу вищої освіти, від 0 до 10. Призери та переможці чемпіонатів Європи та чемпіонатів Світу з олімпійських видів спорту, всесвітньої Гімназіади, чемпіонатів України, при вступі на спеціальності 014 «Середня освіта (Фізична культура)» та 017 «Фізична культура і спорт» отримають додаткові 10 балів ОУ. 

Галузевий коефіцієнт це оцінка пріоритетності заяви для спеціальностей, яким надається особлива підтримка. Тобто, якщо вступник обирає спеціальність зі списку та ставить пріоритет 1 чи 2 для вступу на неї, галузевий коефіцієнт дорівнює 1,02. В інших випадках 1,00.

Регіональний коефіцієнт це оцінка фактичного місцезнаходження закладу вищої освіти. МОН визначає наступні коефіцієнти у 2023 році:

 • 1,04 — Дніпропетровська, Одеська, Полтавська області;
 • 1,07 — Запорізька, Миколаївська, Сумська, Харківська та Чернігівська області;
 • 1,00 — решта регіонів.

За цією формулою вступник може вирахувати свій потенційний конкурсний бал. Якщо після помноження всіх коефіцієнтів результат перевищує 200 балів, то конкурсний бал встановлюється як такий, що дорівнює 200.

Нагадаємо, що для участі у конкурсному відборі на бюджет потрібно набрати:

 • від 130 балів, щоб отримати допуск для участі в конкурсі;
 • від 140 балів для галузей права, міжнародних відносин, публічного управління та адміністрування, фармації та промислової фармації;
 • від 150 балів — для галузі охорони здоров’я (стоматологія, педіатрія, медицина).

Конкурсний бал та творчий конкурс

Друга частина формули конкурсного бала, яку надає МОН в Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2023 році, виглядає так:

КБ = ТК, де КБ — вже відомий конкурсний бал, а ТК — творчий конкурс.

Творчий конкурс — це випробування фізичних або творчих здібностей для певних спеціальностей. Фактично, вступники цих спеціальностей можуть не складати НМТ, а вступати до ЗВО за результатами творчого конкурсу, тобто їхній конкурсний бал дорівнюватиме результатам творчого конкурсу. 

Всі нюанси та новини вступної кампанії дивіться в розділі Вступ та в телеграм-каналі для вступників.


Оставить комментарий
Пожалуйста, введите ваше имя
Пожалуйста, введите комментарий.
1000 символов

Пожалуйста, введите email
или Отменить

Последние новости