Місяць Михайла Драгоманова на Education.ua

Михайло Драгоманов — один з найвпливовіших українських інтелектуалів XIX століття. Публіцист, історик, просвітник — він один з перших почав мислити про українців як про окрему політичну націю та розвинув підґрунтя української політичної думки. Його ідеї випереджали свій час, а боротьба за мову, освіту, свободу й сьогодні звучать надзвичайно актуально.
Травень — місяць Михайла Драгоманова, мислителя, історика й невтомного борця за свободу думки та самовизначення. Це перший український учений, який звернув увагу світової спільноти на утиски української мови в Україні.
Михайло Драгоманов народився 18 (30) вересня 1841 року в місті Гадячі на Полтавщині, у тій самій родині, де зросла і його молодша сестра Олена Пчілка, з творчим доробком якої ми знайомили вас у березні.
Драгоманов був не лише теоретиком освітньої сфери, а й практиком: ще за студентських часів він викладав у недільних українськомовних школах, пізніше був доцентом Київського університету, а у міграції став професором Софіївського університету.
У своїй публіцистиці Драгоманов підкреслював важливість ролі вчителя у формуванні людини нового типу — гуманної, патріотичної, свідомої та демократичної. Вчений акцентував на необхідності перегляду процесу підготовки вчителів, зазначаючи, що рівень їх професіоналізму повинен безперервно підвищуватися. А також учитель повинен мати морально-етичні принципи і бути відданим своїй справі, адже позитивний результат навчання можливий лише тоді, коли «вчитель вкладе в учнів часточку власної душі».
Хоча Драгоманов і не був проти вивчення й вжитку мови імперії, та важливішою для освіти, особливо дітей, вважав рідну українську мову. «Освіта народу повинна йти за допомогою народної ж словесності, у якій відбиваються побут народу і його характер з усіма його достоїнствами і недоліками», — говорив про мову Драгоманов.
Активна діяльність Михайла Драгоманова в галузі просвіти, зокрема щодо освіти українців, жінок і видання підручників українською мовою, стала причиною його звільнення з Київського університету та подальшої еміграції після видачі Емського указу в 1876 р. В еміграції він розгорнув активну публіцистичну діяльність і став редактором альманаху «Громада» — першого українського громадсько-політичного часопису. Тексти Драгоманова стали голосом України в Європі.
У своїх працях Драгоманов доводив, що саме український народ — спадкоємець державницьких традицій Київської Русі. Він також перший почав історично порівнювати український фольклор з європейським і дійшов висновку, що за змістом він багато в чому перекликається з творчістю європейських народів.
Соціально-політичні ідеї Драгоманова вплинули на покоління українських діячів ХХ століття, зокрема й Михайла Грушевського. Незалежна Україна також вшановує спадок вченого — його ім’я носять Український державний університет імені М.П. Драгоманова, Ліцей імені Михайла Драгоманова і Гадяцький ліцей №2 імені Михайла Драгоманова.
Наступного місяця ми познайомимо вас з діяльністю педагога й етнографа Бориса Грінченка. Стежте за нашим освітнім календарем, щоб дізнатися про тих, хто формував інтелектуальний та культурний простір України.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.