Підготовка дитини до школи: інструкція для батьків майбутніх першокласників

18 серпня 2023
Підготовка дитини до школи: інструкція для батьків майбутніх першокласників

Що має вміти майбутній першокласник та як батькам підготувати дитину, щоб вона розпочала навчання у школі впевненою та з бажанням вчитися? Відповіді на ці запитання та важливі поради від експертів освітнього порталу Education.ua — у нашій інструкції.

Уміння спілкуватися, орієнтуватися в просторі, дотримуватися певного розпорядку та правил, розуміти власні та почуття інших людей — усе це допоможе дитині успішно розпочати навчання у школі. Тож при підготовці майбутнього першокласника ви першочергово маєте приділити увагу його соціально-психологічній готовності. Адже сьогодні вимірювати готовність до школи лише за інтелектуальними здібностями — вміннями читати та писати —  хибний підхід. 

1. Створіть позитивний образ школи та вчителя

Почніть мінімум за два місяці розповідати дитині, що на неї дуже чекають у школі нові друзі та вчитель. Роз’ясніть, що школа — це дружнє середовище. Говоріть дитині, що вона зможе за будь-яких обставин звернутися по допомогу: її вислухають, зрозуміють, підтримають та підкажуть, як діяти. Тоді вона налаштується, що її думка важлива, і не боятиметься її висловлювати.

Поясніть, що вчитель — це досвідчений наставник і друг, який буде розказувати про нові та цікаві речі, пропонувати захопливі розвивальні ігри, проводитиме з дітьми досліди та експерименти. Він несе відповідальність за учнів, тому буде розказувати про правила поведінки, яких потрібно дотримуватися. Оскільки вчитель старший, то ставитися до нього потрібно з повагою, а звертатися — ввічливо.

2. Подбайте, щоб дитина мала базові уявлення про навколишнє середовище та знала інформацію про себе

Як зазначають психологи, у 6–7 років дитина має знати:

 • власне ім’я та прізвище та батьків;
 • дату свого народження;
 • домашню адресу, назву міста, країни;
 • шлях від дому до школи;
 • номер телефону одного з батьків;
 • дні тижня та пори року;
 • напрямки: право, ліво, низ, верх;
 • елементарні правила дорожнього руху;
 • назви кольорів, фігур, фруктів, овочів тощо.

Проговорюйте цю інформацію регулярно, але ненав’язливо під час прогулянок, відпочинку або дозвілля. Пізнавальні відео для майбутніх першокласників допоможуть опанувати певні теми. На порталі ТиДиви.Діти ви також знайдете теки з корисними відео.

3. Розкажіть про правила поведінки під час повітряної тривоги

 • Радимо подивитися інструкцію від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, яка допоможе вам провести роз’яснювальну бесіду з дитиною про те, як діяти, якщо тривога застала у школі, на шляху додому, у транспорті, розглянути, як поводитися з вибухонебезпечними предметами.
 • Також запропонуйте дитині своєрідний терапевтичний практикум через розучування пісні-руханки «Крокуй до укриття». Вона допоможе впоратись із панікою під час повітряних загроз, а також вивести із можливого ступору.
 • Складіть разом «тривожний рюкзачок» з речей першої потреби: води, перекусу, серветок, комплекту білизни та одягу, телефону та павербанку, улюбленої іграшки, індивідуальних ліків (за потреби). Нагадайте, що його необхідно брати із собою до укриття.
 • Поясніть, що в разі тривоги потрібно дотримуватися всіх інструкцій вчителя.

4. Моделюйте майбутню роль школяра

Покажіть дитині, як правильно сидіти за письмовим столом, тримати ручку, точити олівці, обгортати зошити в обкладинки, складати рюкзак тощо. Для цього використовуйте гру у школу, де спочатку в ролі вчителя будете ви, а потім запропонуйте помінятися ролями. Зауважте, що на робочому столі не місце їжі. А ось поласувати смаколиками можна між уроками. Заразом розкажіть, що для ігор, спілкування з друзями й відпочинку у школі передбачені перерви.

5. Вчіть спілкуватися

 • Спілкуйтеся з дитиною спокійним голосом, адже ваша поведінка — зразок для неї. Поясніть, чому важливо вміти слухати співрозмовників, не перебивати й не викрикувати, а коли висловлюєш свою думку — робити це спокійно та тактовно. Можете запропонувати цікаві ігри, які допоможуть розвивати навички спілкування.
 • Якщо виникають конфліктні ситуації, то не потрібно переходити на особистості, ображати іншу дитину чи вчителя. Краще розв’язати проблему дружнім шляхом. Для цього вчіть бачити світ очима іншого. У цьому допоможуть вправи на розвиток емпатії.
 • Навчіть дитину ділитися своїми проблемами, висловлювати переживання за допомогою релаксаційних технік. Обговорюйте ситуації, які викликають суперечливі відчуття, щиро цікавтеся думкою дитини — так ви допоможете їй розібратися, як варто чинити в тому чи іншому випадку.
 • Підготуйте, що якщо щось не буде виходити з першого разу, це нормально. Головне — сприймати та реагувати на свої помилки спокійно. Для цього частіше практикуйте здорове ставлення до помилок як до точок зростання. Вони потрібні, щоб ми могли ставати краще. Так само вчіть не глузувати з помилок інших та пропонувати допомогу тим, хто її потребує.
 • Намагайтеся розмовляти з дитиною якомога більше. Розповідайте про цікаві події, обговорюйте під час прогулянок природу, діліться своїми спостереженнями, питайте про її враження.
 • Підтримуйте за будь-яких обставин: «Не хвилюйся, я поруч», «Поміркуймо разом», «Я тобі допоможу».

6. Тренуйте руку, розвивайте дрібну моторику та мовлення

Перший клас розрахований на адаптацію дітей, тому їм попервах не ставлять оцінок і не задають домашніх завдань. При цьому ви дуже допоможете своїй дитині, якщо будете пропонувати їй творчі та розвивальні заняття.

Для розвитку моторики:

 • ліпіть із пластиліну;
 • складайте пазли;
 • нанизуйте намистини;
 • зав’язуйте вузлики на шнурках;
 • сортуйте дрібні деталі;
 • робіть аплікації;
 • виконуйте пальчикову гімнастику.

Усе це допоможе активізувати мислення, а отже дитині буде легше в школі сприймати та розуміти нову інформацію.

Тренуйте руку за допомогою графічних диктантів, допомагайте опанувати навички роботи із ножицями, розмальовуйте розмальовки. При цьому не перевантажуйте дитину, щоб не відбити бажання вчитися. Нехай заняття будуть у задоволення.

7. Вчіть аналізувати інформацію

Моделюйте різні життєві ситуації. Збираючись на прогулянку, запропонуйте дитині обрати одяг відповідно до погоди. Ставте такі уточнювальні запитання, щоб вона відповідала не лише «так» чи «ні». Чому сьогодні жарко? — Тому що надворі літо, сонце гріє сильніше, на небі немає хмар. Чому на вулиці калюжі? — Тому що зранку йшов дощ.

Запропонуйте дитині інтерактивні вправи. Вони сприятимуть розвитку уваги та пам’яті.

Паралельно розвивайте уяву та фантазію, розширюйте словниковий запас за допомогою читання, рольових ігор, розучування чистомовок, прослуховування аудіоказок, ігор на асоціації.

8. Адаптуйте простір під новий розпорядок дня

Підготуйте робоче місце, максимально залучивши дитину до вибору меблів, канцелярії, шкільного приладдя. Підготовка, коли майбутній першокласник сам обиратиме необхідні для занять речі, налаштовуватиме його на новий етап життя.

9. Закріпіть побутові навички

Майбутній першокласник має вміти самостійно:

 • переодягатися: застібати на одежі блискавки, ґудзики, ремінці;
 • взуватися, зокрема зав’язувати шнурки;
 • їсти, правильно тримаючи ложку / виделку;
 • виконувати гігієнічні процедури, зокрема мити руки після вбиральні;
 • прибирати своє робоче місце.

Привчайте дитину до охайності та доручайте певні завдання: винести сміття, полити квіти, розкласти столовий посуд по ящиках, витерти меблі тощо.

10. Дбайте про фізичну активність

Візьміть за правило робити ранкову зарядку або протягом дня робіть прості руханки з нахилами, стрибками, присіданнями. Грайте з м’ячем, катайтеся на велосипедах або самокатах, щоб розвивати координацію рухів та орієнтацію в просторі. Заохочуйте дитину відвідувати спортивні секції: хореографію, плавання, бойові мистецтва тощо. Це формуватиме витримку та дисципліну.

І наостанок ще одна порада — готуйте дитину систематично, а не час від часу. Приділяйте цьому декілька хвилин, але щодня. Так ви допоможете майбутньому першокласнику в адаптації до шкільного життя.

Якщо вже плануєте йти у школу, дивіть інструкцію Як записати дитину у перший клас.

Стежте за новинами й порадами на нашому сайті та в соціальних мережах: ми розповімо про актуальні новини шкільної освіти.


Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Будь ласка, введіть email
або Відмінити

Останні новини