Як вибрати курс: нові навички, підвищення кваліфікації чи зміна професії

8 вересня 2023
Як вибрати курс: нові навички, підвищення кваліфікації чи зміна професії

Курси — це популярний, дієвий та швидкий спосіб отримати нові знання для людини будь-якого віку та освітнього рівня. Та хоча сфера неформального навчання стрімко розвивається та конкурує з професійною та вищою освітою, є багато пасток, у які можуть потрапити клієнти освітніх компаній при виборі курсу чи проходженні навчання. Освітній портал Education.ua підготував інструкцію, яка допоможе правильно вибрати навчання та зекономити час та гроші шукачам нових знань.

Перш ніж купувати навчальний курс, вам варто зрозуміти, з якою метою ви йдете у навчання або ж навіщо вам цей курс. Мета допоможе правильно підібрати та поставити навчання у пріоритет, а це в свою чергу збільшить шанси на проходження курсу. А значить, не витратити марно гроші. Зазвичай навчальний курс закриває одну з наступних цілей.

 • Бажання отримати певну кваліфікацію чи опанувати професію.
 • Прагнення покращити професійні навички, щоб розвивати власну кар’єру.
 • Саморозвиток. Навчання для задоволення та хобі чи для якісного покращення життя (курси водіння, фінансів для домашнього бюджету, української мови тощо).

Коли визначилися з метою навчання, подумайте про критерії вибору.

Основні критерії для вибору курсу

 • Вузькоспеціалізовані чи загальні курси. На початку потрібно зрозуміти, якого рівня навчання вам потрібне.

Для людей на старті кар’єри: вам потрібно дивитися на загальні курси, завдяки яким ви отримаєте «вхід» у нову сферу діяльності. Бонусом будуть сесії з рекрутерами, які допоможуть скласти резюме та знайти роботу.

Для фахівців, які розвивають кар’єру або підвищують кваліфікацію: обирайте вузькоспеціалізовані курси, так ви доцільно витратите час на навчання.

 • Онлайн чи офлайн. Тобто ви хочете навчатися вдома чи ходити на очні заняття. Онлайн дозволяє вчитися будь-де, але при очному навчанні краща взаємодія з викладачем та групою.
 • Доступ до викладача та актуальність інформації. Цей критерій дуже важливий для вибору онлайн-курсу. Багато компаній продають курси у передзаписі та з кількома рівнями доступу — тобто заняття вже були записані деякий час тому і у найдешевшому пакеті відкривається доступ лише до цих записів. Варто поцікавитися, коли востаннє оновлювалися відео, на який зворотний зв’язок можна розраховувати і кому адресувати питання по матеріалах курсу. Все для того, щоб ви не заплатили гроші за застарілу інформацію, яка ніяк не змінить ваше життя. Добре, коли можна поспілкуватися з викладачем, адже він є найкращим джерелом інформації та може скерувати вас під час навчання у правильному напрямку.
 • Тривалість курсу та частота занять. Проаналізуйте, скільки часу ви готові виділити на навчання. Маєте час — беріться за довготривалі курси (на 3-6-12 місяців), час обмежений — знайдіть тренінг, експрес-курс, вебінар на потрібну тему або сходіть на тематичну конференцію. Графік занять також важливий: подумайте, чи ви в змозі виділити кілька вечорів на тиждень на навчання чи потрібно рухатися у повільному темпі.

Для фахівців, які розвивають кар’єру: обов’язково узгодьте свій графік роботи з графіком навчання. Можливо, ви зрозумієте, що не маєте достатньо часу, щоб відвідувати 2-3 заняття на тиждень та виділяти 5-6 годин на домашні завдання. Тоді порада про пошук вебінару чи тренінгу на потрібну тему, тематичної конференції саме для вас.

 • Практична складова. Без практики навчання втрачає свій сенс. Чи ви хочете навчитися керувати авто, робити манікюр, писати креативні тексти чи програмувати — вам потрібно практикувати ці навички. Дивіться, які практичні заняття пропонують на курсах та чи дає викладач або куратор зворотний зв’язок на виконані практичні завдання. Якщо освітня компанія пропонує стажування чи практичну роботу під наглядом ментора — це хороший знак.
 • Викладачі. Варто подивитися, хто викладає на курсі та який досвід має лектор. Адже вам потрібно чомусь навчитися, тому і навчати вас має фахівець у своїй справі. Також перевірте, чи цей спеціаліст може викладати. Адже твердження «експерт у своїй справі» не дорівнює «хорошому лектору». Якщо людина не має хисту до викладання та не вміє доносити інформацію, ви навряд чи будете навчатися із задоволенням. Для того, щоб перевірити лектора, відвідайте день відкритих дверей в освітній компанії, подивіться демоурок, прочитайте відгуки. Можете подивитися соціальні мережі викладача — так ви зрозумієте, чи вам подобається лектор як людина і чи захочете ви сприймати його слова.
 • Захист від інфошахрайства. Якщо вам пропонують опанувати нову професію з нуля за кілька місяців, 100 % працевлаштувати та заробітну плату у кілька тисяч доларів на старті кар’єри — пошукайте реальні відгуки клієнтів цих компаній. Наприклад, у розділі Курси на Education.ua. Звісно, є сфери, які і під час війни стрімко розвиваються та пропонують високі статки, але такі обіцянки — це ознаки недобросовісних компаній. Йдіть туди навчатися, лише якщо знайшли підтвердження цим обіцянкам або ви отримали позитивні відгуки від колишніх учнів.
 • Сертифікат. Майже кожна освітня компанія пропонує слухачам курсів сертифікати успішності проходження навчання. 

Для людей на старті кар’єри: сертифікат може стати перевагою при пошуку роботи, адже він підтвердить, що хоч ви маєте брак досвіду, але володієте темою і достатньо мотивовані та цілеспрямовані, щоб пройти навчання до кінця та отримати сертифікат. Тому радимо відвідувати заняття та пройти обраний курс до кінця.

Для фахівців, які підвищують кваліфікацію: сертифікат надважливий для сфер, робітники яких зобов'язані постійно підвищувати кваліфікацію. Зокрема мова про освітян, медиків, адвокатів, держслужбовців тощо. Якщо ваша професія передбачає накопичення балів та сертифікатів, за цими критеріями й вибирайте навчання. Тобто, в умовах нестачі часу на навчання, обирайте курси, які гарантують вам бали безперервного професійного розвитку та подальшу атестацію. На вашому сертифікаті має зазначатися: тема курсу, тривалість (в годинах / кредитах європейської кредитно-трансферної системи), дата, ким виданий сертифікат тощо.

Як зрозуміти, який курс потрібен для професійного розвитку

Наостанок порада для фахівців. Якщо ви не знаєте, як визначити, який саме курс вам потрібний серед тисяч вузькоспеціалізованих програм та які навички покращити, скористайтесь цими підказками.

Найголовніше: вам потрібно визначити, які прогалини у знаннях ви маєте та які навички вам потрібно здобути. Це можна зробити кількома способами.

 1. Почитайте описи професій та придивіться, чи ви можете поставити уявну галочку навпроти всіх вимог до цієї спеціальності. 
 2. Подивіться описи вакансій у сфері, в якій працюєте або хочете працювати, наприклад, на сайті пошуку роботи Work.ua.

За допомогою такого пошуку ви побачите, які навички та компетенції найчастіше потрібні спеціалістам вашого напряму та рівня і зможете скласти план власного професійного розвитку.

Підібрати навчання ви можете у розділі Курси на Education.ua. Читайте відгуки да обирайте з розумом!


Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Будь ласка, введіть email
або Відмінити

Останні новини