Моделі прийняття рішень керівниками

Моделі прийняття рішень керівниками

Існує багато різних способів ухвалення рішення, і керівнику обрати свій підхід може бути так само складно, як і ухвалити саме рішення. У статті розглянуто кілька моделей прийняття управлінських рішень.

Перед керівниками, майже кожного дня, постають нові виклики та необхідність у прийнятті управлінських рішень. Ці рішення повинні бути такими,  які покращують функціонал компанії, згуртовують колектив, направляють працівників на досягнення поставлених цілей.

Звичайно, нестабільні зовнішні умови, війна та збитки ускладнюють процес прийняття ефективних управлінських рішень. Але навіть в таких складних умовах керівнику важливо випрацювати системний підхід та свій стиль управління, який буде найбільш доречним для даної компанії в даних умовах.

Наприклад, керівник може обрати одну з поширених моделей прийняття рішень, але завжди потрібно зважати, що кожна з моделей має свої як сильні так і слабкі сторони.

Раціональна модель прийняття рішень.

Раціональне прийняття рішень – це лінійний процес, який починається з виявлення проблеми і приходить до прийняття логічно обгрунтованих рішень.

Процес включає 6 кроків:

  • Крок 1. Визначення проблеми. При цьому слід визначити причини, а не симптоми.
  • Крок 2. Установка критеріїв, які Ви будете використовувати для оцінки можливих рішень
  • Крок 3. Оцінка важливості кожного з критеріїв. Наприклад, можна скористатися шкалою від 1 до 10, щоб оцінити важливість кожного критерію.
  • Крок. 4. Список можливих альтернатив. Чим більше альтернатив – тим краще і більша вірогідність знайти ефективне рішення.
  • Крок 5. Оцінка альтернатив за допомогою обраних критеріїв.
  • Крок 6. Визначення, яке з рішень найкраще.

На жаль, раціональна модель малоефективна для використання в обмежених часових рамках або під час швидко змінюваних умов. Крім того, не завжди доступна інформація у повному об’ємі для застосування цієї моделі.

Модель прийняття рішень з обмеженою раціональністю

Обмежена раціональність — це процес прийняття рішень, при якому ми намагаємось знайти рішення,  яке нас задовольнить, а не оптимізувати процес. Іншими словами, шукаємо рішення, яке буде досить прийнятним, а не найкраще з можливих.

Відповідно до обмеженої раціональності, ми не схильні знаходити всю необхідну інформацію для прийняття раціонального рішення. Іноді на це не вистачає часу, іноді – доступу до інформації. Ці обмеження змушують нас робити просто задовільний вибір, а не шукати кращого варіанту.

Слабким фактором є те, що таке прийняття рішень  може призвести до того, що ці рішення будуть несумісні з іншими нашими цілями.

Модель прийняття рішень Врума-Йеттона-Яго

Дана модель пропонує визначати ефективний спосіб прийняття рішення, виходячи з умов ситуації. Тобто, оптимальний варіант  рішення буде змінюватися в залежності від ситуації, а один і той же менеджер може використовувати різні стилі управління.

Керівнику пропонується концентрувати увагу на проблемі, яка повинна бути вирішена, і на умовах, в яких ця проблема виникла.

Така ситуація оцінюється керівником по семи критеріям і, в результаті, формується «дерево рішень».

Критерії оцінки проблеми за моделлю Врума-Йеттона-Яго:

  1. Значення якості рішення.
  2. Наявність достатньої інформації або досвіду у керівника для прийняття якісного рішення.
  3. Ступінь структурованості проблеми.
  4. Значення згоди підлеглих з цілями організації та їх причетності для ефективного виконання рішення.
  5. Визначена на підставі минулого досвіду імовірність, що автократична рішення керівника отримає підтримку у підлеглих.
  6. Ступінь мотивації підлеглих досягти цілей організації, якщо вони виконають завдання, сформульовані при викладі проблеми.
  7. Ступінь імовірності конфлікту між підлеглими при виборі альтернативи.

Кожен критерій – це по суті питання, на яке керівник повинен дати собі відповідь.

Універсальність моделі Врума-Йеттона дозволяє використовувати її керівникам всіх рівнів – від керівника корпорації до керівника відділу.

Інтуїтивна модель прийняття рішень

Іноді рішення, яке нам видається раціональним та логічним, насправді приймається цілком інтуїтивно. Якщо Ви приймаєте рішення інтуїтивно чи інстинктивно – це і є інтуїтивна модель прийняття рішень. Такі рішення можуть ухвалюватися практично миттєво. Однак це не означає, що вони просто з'являються в голові. Насправді мозок блискавично виконує розпізнавання шаблону ситуації та умов. Він швидко аналізує все, що Ви дізналися з подібних ситуацій у минулому, щоб ухвалити рішення в поточній ситуації.

Інтуїтивна модель прийняття рішень дає хороші результати під час роботи у сфері, в якій у керівника вже є багато знань і досвіду. При цьому, важливо розуміти, що покладатися на чуття набагато менш ефективно, якщо Ви перебуваєте у незнайомих обставинах, наприклад, на новій роботі. У такому випадку, нові шаблони ще не сформовані через брак досвіду і інтуїтивна модель не буде достатньо результативною.

Модель прийняття рішень на основі розпізнавання

У моделі на основі розпізнавання багато спільного з інтуїтивною моделлю.

На практиці це відбувається так:

  1. Особа, яка приймає рішення, розпізнає певний шаблон наявної інформації.
  2. На його основі вибирається послідовність дій, яку ця людина подумки реалізує.
  3. Якщо є відчуття, що цей сценарій працюватиме, особа, яка ухвалює рішення, запускає реалізацію. Якщо немає відчуття, що такий варіант спрацює, людина або коригує сценарій, або відмовляється від нього та формує новий.

Як і інтуїтивна модель, модель на основі розпізнавання найкраще працює у ситуаціях, у яких Ви можете спиратися на серйозний попередній досвід чи глибокі знання. У таких випадках це найзручніша модель, особливо в умовах браку часу.

Якщо Ви хочете дізнатися більше про стилі управління, методи підбору команди та взаємодії керівника з підлеглими, запрошуємо на курси Управлінські компетенції керівника від навчальної студії Тренд.

Курси проводяться онлайн – індивідуально або по графіку занять в групі.

З курсами для HR-новачків, рекрутерів, кадровиків можете ознайомитися на сторінці Управління персоналом.

З питаннями щодо навчання звертайтесь до менеджера навчальної студії Тренд:

[відкрити контакти](067) 186-46-05 telegram  

[відкрити контакти](063) 467-34-65, [відкрити контакти](066) 617-80-37 viber


Залишити коментар
Введіть ваше ім’я.
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Введіть ел. пошту.
або Відмінити

Інші статті в категорії HR, менеджер з персоналу, рекрутинг Менеджмент, управління, KPI Онлайн курси