Податкова знижка на навчання 2023: хто та як може повернути частину коштів

15 вересня 2023
Податкова знижка на навчання 2023: хто та як може повернути частину коштів

Особи, які отримують офіційну зарплату та сплачують з неї податок на доходи, мають право на податкову знижку. Дізнайтеся, як зекономити при сплаті за власне навчання або освіту своєї дитини.

Норма про податкову знижку прописана у 3 пункті статті 166 Податкового кодексу України.

Податкова знижка на навчання: хто має право

Ви можете оформити податкову знижку, якщо ви або ваш чоловік / дружина платно навчається в коледжі чи університеті, а дитина ходить до платного садочка чи школи. Але головна умова — ви маєте офіційно отримувати зарплату та платити з неї податок на доходи.

Врахуйте й такі важливі нюанси:

 • Вам повернуть гроші тільки за послуги освітніх закладів, які розташовані в Україні, тобто за навчання в закордонних вишах вам компенсації не буде.
 • Ви можете оформити знижку за сплату навчання як у державному, так і приватному закладі, незалежно від форми навчання: дистанційна, денна, заочна, вечірня.
 • Вам не відшкодують кошти за проживання в гуртожитку, сплату навчання на військовій кафедрі, а також на тренінгах чи курсах (наприклад, в автошколі).

На що звернути увагу при виборі курсів, читайте в нашій статті Як вибрати курс: нові навички, підвищення кваліфікації чи зміна професії.

Хто не може отримати податкову знижку на навчання:

Про державну підтримку учасників бойових дій та їхніх дітей дізнайтеся зі статті Які пільги в освіті мають учасники бойових дій та як ними скористатися.

Податкова знижка на навчання 2023: як розрахувати

Розмір податкової знижки рахується за формулою: сплачена вартість навчання × 18 %. Розберемо на прикладі. Припустимо, що торік ви сплатили за навчання 20 000 гривень. Рахуємо, скільки вам поверне держава цього року:

20 000 × 18 % = 3 600 гривень.

Але потрібно враховувати й те, скільки ви сплатили податку зі своєї зарплати, адже держава не зможе повернути вам більше, аніж ви сплатили у вигляді податку. Тобто якщо у вигляді податку ви сплатили 3000 гривень, тоді вам повернуть не 3600 гривень, а ваші 3000 гривень.

Щоб розрахувати свою податкову знижку, скористайтеся калькулятором

Як та коли можна отримати податкову знижку на навчання 2023

Щоб отримати компенсацію за витрати у 2022 році, вам потрібно оформити запит до податкової до 31 грудня 2023 року. За 2023 рік ви зможете отримати компенсацію вже у 2024 році.

Для того, щоб подати документи, зокрема річну декларацію за минулий рік, ви можете:

 1. Особисто звернутися до територіального органу Державної податкової служби України у вашому місті.
 2. Зробити це онлайн. Для цього потрібно мати електронний цифровий підпис.

Необхідні документи:

 • копія паспорта;
 • копія номера платника податків (ідентифікаційний код);
 • податкова декларація про майновий стан і доходи;
 • довідка про заробітну плату з місця роботи за звітний період;
 • довідка про склад сім’ї з органу місцевого самоврядування;
 • копія договору з навчальним закладом;
 • копії чеків/квитанцій про сплату навчання;
 • заява, де ви зазначите реквізити рахунку для переказу коштів;
 • свідоцтво про народження дитини — якщо ви оформлюєте податкову знижку для дитини;
 • свідоцтво про шлюб — якщо ви оформлюєте податкову знижку для дружини/чоловіка.

Пам'ятайте, що податкова служба любить точність та акуратність у дотримані її норм — якщо ви подасте не всі документи, вам можуть відмовити у виплаті такої компенсації. Тому уважно перевірте, чи весь пакет документів / сканкопії  ви підготували.

Якщо працівники податкової служби схвалять ваш запит, ви отримаєте компенсацію впродовж 60 днів від дня, коли подали документи. Гроші перекажуть на вказаний вами банківський рахунок. Якщо номер рахунку ви не зазначали, тоді очікуйте поштовий переказ на адресу, яку ви вказали в декларації.

Врахуйте, що ви можете оформити податкову знижку в поточному році тільки за минулий рік. Тобто оформлювати запит за інші попередні роки не можна. На прикладі: у 2023 році не можна подавати документи на знижку за 2021 рік.

Читайте більше новин та інструкцій на освітньому порталі Education.ua.


Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Будь ласка, введіть email
або Відмінити

Останні новини