Які пільги в освіті мають учасники бойових дій та як ними скористатися

15 вересня 2023
Які пільги в освіті мають учасники бойових дій та як ними скористатися

Для учасників бойових дій та їхніх дітей в Україні діє низка освітніх пільг. Дізнайтеся, яку державну підтримку при навчанні мають захисники та їхні діти.

Держава надає підтримку як самим учасникам бойових дій, так і їхнім дітям (до 23 років), якщо вони навчаються за денною формою в державних закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти. Ця норма зазначена в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту».

Учасники бойових дій та їхні діти мають право на:

 • навчання за кошти місцевого або державного бюджету;
 • пільгові довгострокові кредити на навчання;
 • соціальні стипендії;
 • безоплатне забезпечення підручниками та доступ до інтернету в освітніх закладах;
 • першочергове поселення та безоплатне проживання у гуртожитках.

Розглянемо докладніше кожну з пільг.

Повна або часткова оплата навчання

Для учасників бойових дій при вступі передбачена квота-1, тобто цим вступникам держава гарантує частину бюджетних місць. У 2023 році вона складала 10 %.

Як це працює

 • При вступі ви маєте попередити приймальну комісію про наявність пільги, щоб працівники закладу освіти внесли її до державної бази. Тоді вона враховуватиметься при формуванні рейтингового списку.
 • Далі вам потрібно скласти вступні випробування / пройти співбесіду на загальних підставах. Якщо за їх результатами вам не вдалося одразу вступити на бюджет, ви як учасник бойових дій (або дитина УБД) можете розраховувати, що вас переведуть на вакантне бюджетне місце. Наприклад, при вступі до закладу вищої освіти воно може з’явитися, якщо хтось з рекомендованих на бюджет вступників не виконає умови та вчасно не подасть документи. Тоді вам потрібно скласти заяву на ім’я директора / ректора закладу з проханням перевести на вакантне бюджетне місце.
 • Якщо в навчальному закладі не буде бюджетних місць за обраною вами спеціальністю, вам можуть запропонувати обрати іншу, де такі місця є.

Якщо в освітньому закладі вам відмовляють у пільгових умовах вступу, зверніться за допомогою до Міністерства освіти і науки.

Пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти

Щоб отримати пільговий кредит на навчання, вам потрібно:

 1. Скласти вступні випробування на загальних підставах.
 2. Написати в приймальній комісії закладу заяву про бажання вчитися за кошти пільгового кредиту та подати копії документів: паспорт, код платника податків, посвідчення учасника бойових дій.
 3. Отримати схвалення приймальної комісії щодо зарахування вас за пільговими умовами оплати.
 4. Укласти угоду з керівником закладу про те, що ви навчатиметеся коштом пільгового кредитування.
 5. Звернутися в банк із цією угодою, щоб оформити позику.

Саме угода є підставою, за якою вам нададуть кредит. Для неповнолітніх осіб таку угоду з керівником навчального закладу складають їх батьки / опікуни, а коли дитина досягне повноліття, вона переукладає договір на тих самих умовах.

Якщо вас відрахують, то ви більше не зможете навчатися за рахунок пільгового кредитування. Але якщо вас офіційно переведуть до іншого навчального закладу за тим же освітнім рівнем, то ви зможете продовжити навчання зі збереженням умов попередньої угоди.

Майте на увазі: пільгове кредитування передбачено не у всіх освітніх закладах.

Умови повернення пільгового кредиту

Ви маєте повернути державні кошти протягом 15 років після закінчення навчання або достроково, якщо маєте можливість. Терміни для повернення боргу подовжать, якщо вас під час навчання мобілізували, ви пішли в академічну або у відпустку по догляду за дитиною.

Загальна сума кредиту буде розбита на 15 платежів. Отже, щороку вам потрібно сплачувати 1/15 від загальної суми кредиту. Додаткові 3 % річні на суму залишку банк вам почне нараховувати лише після перших 12 місяців від дня отримання позики. Тобто у перший рік відсотків не буде. Врахуйте, що ви зобов’язані сплатити кредит навіть, якщо вас достроково відрахували або перевели на бюджет.

Вас звільнять від сплати кредиту та відсотків по ньому, якщо:

 • у вас є інвалідність І групи;
 • після навчання ви безперервно не менше 5 років будете працювати за здобутим фахом у державній установі в сільській місцевості. Щоб це підтвердити, потрібно щороку подавати в банк довідку з місця роботи.

Які є знижки при сплаті кредиту:

 • Тільки тіло кредиту (без відсотків) можна платити, якщо у вас є одна дитина.
 • Якщо виховуєте двох дітей, то маєте сплатити 75 % кредиту.
 • Якщо виховуєте трьох і більше дітей — 50 % кредиту.

Щоб підтвердити право на знижку, ви маєте кожного року подавати в банк копію свідоцтва про народження дитини та довідку про склад сім’ї.

Соціальні стипендії

З пільгою учасника бойових дій ви можете розраховувати на соціальну стипендію, якщо зараховані на бюджет, успішно навчаєтеся та не маєте академічної заборгованості. Розміри соціальної стипендії на місяць:

 • 1180 грн — у закладах вищої освіти;
 • 890 грн — у закладах фахової передвищої освіти;
 • 450 грн — у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.

Щоб оформити соціальну стипендію, вам потрібно звернутися до адміністрації навчального закладу та написати відповідну заяву. До неї потрібно додати копію посвідчення учасника бойових дій.

Якщо вас відрахують з навчання, виплату соціальної стипендії припиняють. Одночасно отримувати дві стипендії — соціальну й академічну — можуть лише студенти з числа дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.

Безоплатний доступ до інтернету та підручників в освітніх закладах

Бібліотечний фонд закладу освіті, де ви навчатиметеся, забезпечить вас необхідною навчальною літературою, а також надасть змогу безоплатно користуватися інтернетом.

Першочергове поселення та безоплатне проживання у гуртожитках

Якщо ви навчаєтеся на денній формі, то маєте право на першочергове поселення до гуртожитка. Також ви маєте право не сплачувати за проживання.

Якщо ви плануєте жити в гуртожитку, сповістіть про це приймальну комісію того навчального закладу, до якого вступаєте. Вам запропонують написати відповідну заяву та додати до неї копії документів, зокрема посвідчення учасника бойових дій.

Докладніше про правила поселення в гуртожитки дізнайтеся зі статті Поселення в гуртожитки: загальні правила для вступників.

Які ще є освітні програми для учасників бойових дій

Учасники бойових дій можуть опанувати нові навички та здобути професію на пільгових умовах не лише в державних закладах. Наразі освітню підтримку надають приватні компанії, громадські організації та благодійні фонди.

Якщо ви маєте статус учасника бойових дій, можете розраховувати на підтримку, зокрема, в таких компаніях.

Знайдіть більше освітніх можливостей на Education.ua. Якщо плануєте вступати до закладу вищої освіти — скористайтесь нашою інструкцією зі вступу та підпишіться на телеграм-канал для вступників.


Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Будь ласка, введіть email
або Відмінити

Останні новини