Навчання за кордоном: вступ до університетів Канади

15 листопада 2023
Навчання за кордоном: вступ до університетів Канади

Канада приваблива для вступників через велику українську діаспору та якісну вищу освіту — канадські заклади вищої освіти входять до світових рейтингів університетів і дипломи Канади визнаються у всьому світі. Сьогодні до цих критеріїв додався ще один — зменшена вартість навчання для українців, які приїхали через тимчасову міграційну програму для українців. Розказуємо про особливості вищої освіти в Канаді та ключові умови вступу для українських абітурієнтів.

Вища освіта в Канаді: загальні моменти

Вищу освіту студенти здобувають за такими рівнями:

  • бакалаврат —3–4 роки;
  • магістратура — 1–2 роки.

Здобувати ступінь бакалавра можна як в університетах, так і коледжах. Усе залежить від спеціальності: навчання в коледжах зорієнтовано більше на практичні спеціальності (наприклад, пов’язані з будівництвом), в університетах — більш академічна спрямованість. Продовжити навчання можна на післядипломних сертифікатних та PhD програмах.

Оскільки в Канаді діє 2 офіційні мови — англійська та французька, студенти можуть самостійно обирати, якою мовою будуть здобувати вищу освіту, але при цьому в межах навчального плану вивчатимуть обидві мови.

Навчальний рік у вишах Канади починається у вересні й закінчується у квітні–травні.

Студенти можуть поєднувати навчання з роботою до 20 годин на тиждень, а під час канікул мають право на повний робочий день, тобто можуть працювати 40 годин на тиждень. Але ті, студенти, які хочуть закінчити навчання на бакалавраті трохи швидше — за 3 роки, можуть продовжити навчання в літні семестри, тобто під час канікул. У такий спосіб вони швидше набирають необхідні для отримання диплома навчальні кредити ECTS / ЄКТС.

Вища освіта в Канаді враховує потреби ринку, тому випускники університетів швидко працевлаштовуються за фахом. Після завершення навчання у ЗВО іноземці отримують дозвіл на роботу строком до 3 років з можливістю подальшого продовження.

Що впливає на вступ у Канаді

Вимоги, перелік документів, процедура вступу в університети Канади можуть відрізнятися, оскільки заклади підпорядковуються керівництву провінцій. Однак для вступників-іноземців є певні загальні правила для вступу:

  • Свідоцтво про повну загальну середню освіту (шкільний атестат) з додатком.

Тут зважатимуть на середній бал, а також на окремі оцінки з профільних предметів (наприклад, для вступу на інженерну спеціальність враховуватимуть зокрема оцінки з математики та фізики).

  • Сертифікат про знання англійської мови IELTS з балом не менше 6,5 або TOEFL не нижче 85 балів (залежить від обраної програми та вишу).

Українські абітурієнти можуть вступати до вишів Канади одразу після закінчення школи без додаткової підготовки. Але якщо ви складете мовний іспит на нижчий рівень, вам можуть запропонувати пройти підготовчий курс при закладі освіти.

В окремих вишах серед вимог — мотиваційний лист, документи (сертифікати / дипломи / листи), які підтверджують вашу участь у різних заходах, наприклад, олімпіадах, громадських чи волонтерських ініціативах, спортивних змаганнях тощо.

Якщо ви плануєте вступ на творчу спеціальність, то додатково до атестата та мовного сертифіката вас попросять про портфоліо. Вимоги щодо його оформлення кожен виш визначає самостійно, тож ретельно вивчайте інформацію на сайтах тих закладів, куди плануєте вступ.

Скільки коштує вища освіта в Канаді

Вища освіта в Канаді платна. При чому студентам-іноземцям навчання обійдеться дорожче, ніж громадянам країни — інколи ціна вище у 2–4 рази. Орієнтовна вартість навчання в університетах для іноземців — від 18 000 до 32 000 канадських доларів за рік (1 канадський долар приблизно дорівнює 0,7 доларів США). Додатково зі студентів можуть стягувати внески, які покривають користування інфраструктурою закладу, проїзні квитки тощо.

Наразі вступники з України можуть подавати документи на навчання за програмою спрощеного виїзду в Канаду для українців CUAET. Зокрема, вона дає право сплачувати за освіту за ціною як для канадців, тобто в рази дешевше. Також українським вступникам надають підтримку окремі коледжі та університети Канади у вигляді додаткових знижок / грантових програм.

Стипендія

У Канаді існує декілька стипендіальних / грантових фондів, тому студенти можуть розраховувати на державні виплати, підтримку від недержавних організацій, зокрема фондів від представників діаспори, а також самого закладу освіти. Виплачують матеріальну допомогу не всім, а лише тим студентам, які мають успіхи в навчанні, беруть активну участь у житті університету, долучаються до наукових досліджень, конференцій тощо. Про стипендіальні програми ви можете дізнатися на сайті того вишу, який обираєте для вступу, або різних фондів. Наприклад, Українсько-канадська фундація Тараса Шевченка пропонує декілька аплікаційних форм для оформлення стипендій.

Коли починати підготовку до вступу в Канаді

Краще розпочати підготовку за 1–1,5 року до початку навчання в університеті. Окрім вивчення мови слід приділити достатню увагу навчанню в школі, оскільки ваші шанси на вступ залежатимуть від оцінок в атестаті.

З чого почати підготовку до вступу в Канаді

1. Вчіть англійську мову

Оскільки для вступу вам потрібно подати міжнародний сертифікат про знання мови, ви маєте відповідально поставитися до підготовки. Про нюанси іспиту та дієві поради з підготовки до IELTS ви можете дізнатися зі статті Секрети ефективної підготовки до іспиту IELTS. Щоб обрати викладача, який допоможе з вивченням мови, скористайтеся пошуком у розділі Репетитори або Курси.

2. Визначтеся зі спеціальністю та закладами освіти, зареєструйте заявки на вступ

Ознайомитися з вимогами та термінами подачі заявок ви можете на сайтах університетів. Врахуйте, що дедлайни подачі заявок кожен виш встановлює самостійно. Але орієнтовно заявки на вступ можна залишати у січні–лютому.

3. Підготуйте документи

Візьміть до уваги, що через свою автономність університети самостійно прописують вимоги й щодо пакета документів. Але загально для навчання у виші Канади вам потрібно мати такі документи:

  • копії документів, що посвідчують особу: український та закордонний паспорти;
  • свідоцтво про отриману освіту з професійним перекладом на англійську мову;
  • міжнародний сертифікат TOEFL, який підтверджує знання англійської мови;
  • дозвіл на навчання (Study Permit) — заявку можна подати онлайн;
  • фотографії — кількість та формат уточнюйте безпосередньо у ЗВО;
  • страховий поліс.

Хто може допомогти зі вступом у Канаді

Якщо у вас виникають запитання щодо умов вступу або труднощі з вибором закладу освіти, ви можете звернутися до спеціалізованих компаній, які надають як консультаційні послуги, так і супровід на всіх етапах вступної кампанії:

Радимо також не відмовлятися від можливості вступу до українських ЗВО, адже, на відміну від Канади, в рідній країні у вас є шанс вступити на бюджет або оплатити навчання за допомогою державних грантів. Дізнайтеся про особливості вступної кампанії 2024 в Україні в розділі Вступ, а також читайте Як пройде НМТ 2024. За новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.


Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Будь ласка, введіть email
або Відмінити

Останні новини