Право на освіту під час війни: схема заробітку чи розквіт вищої освіти

17 листопада 2023
Право на освіту під час війни: схема заробітку чи розквіт вищої освіти

Усе більше чоловіків віком 25+ для уникнення мобілізації використовують цілком легальний спосіб — вступ до вишів, адже статус студента у період воєнного стану дає відстрочку. Водночас через стрімкий попит на вищу освіту знаходяться ті, хто на цьому заробляє. І слід бути відвертими: схеми набирають стрімких обертів. Розбираємось, що означає для української вищої освіти така цікавість з боку «дорослих» студентів.

Студенти-чоловіки: що говорить закон

«Здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються на денній або дуальній формі навчання, не підлягають призову на військову службу» — це регулює 23 стаття Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Тому повернутися до навчальних аудиторій заради відстрочки від військової служби прагнуть усе більше чоловіків.

Цифри тут говорять красномовніше. За рік до повномасштабної війни, тобто у 2021 році, кількість чоловіків-вступників віком понад 25 років становила 39314 осіб. У 2022 році цей показник сягнув до 106771 особи. Тенденція до зростання збереглась і цьогоріч: у 2023 році на навчання станом на кінець серпня вже вступило 47502 чоловіки призовного віку та ще 26557 осіб знаходилось у процесі зарахування. Але слід зазначити, що вступна кампанія ще триває до 30 листопада 2023 року. Таку статистику навів у своєму Telegram-каналі Сергій Бабак, коментуючи питання, чи будуть мобілізувати студентів, які поступили в заклади освіти.

У чому корінь проблеми

Отже, наразі чоловіки старше 25 років, які вирішили навчатися, з правової точки зору нічого не порушують. Вони можуть здобувати другу, а то й третю вищу освіту, або взагалі вступити на ступінь нижчий від диплома, який вже мають. Це право їм гарантує 53 стаття Конституції України.

Так само і заклади освіти діють правомірно, коли набирають велику кількість таких студентів, бо можуть самостійно визначати ліцензійний обсяг для вступу на контракт, тобто самі встановлюють обмеження щодо кількості платників. Оскільки для вишів це додатковий дохід, цілком очевидно, що скорочувати цей ліміт вони не збираються.

Тож, у чому проблема, якщо всі діють у правовому полі? А в тому, що вступ заради відстрочки дискредитує вищу освіту в Україні. «У багатьох таких випадках освіта використовується не за призначенням, а щоб фактично відкосити від армії. Очевидним є те, що в нас є певна кількість недобросовісних закладів, які створюють дуже поганий імідж для всієї системи освіти», — зазначив заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький в подкасті Комітет Освіти.

Хто і як заробляє на вступі заради відстрочки від мобілізації

Схеми заробітку під час війни з’являються на прогалинах у законах. Університети відкрили для себе додаткове джерело гарного доходу.

Лідером списку університетів, які прийняли на навчання найбільшу кількість чоловіків, за даними NGL.media, виступає Український державний університет залізничного транспорту. У 2023 році університет прийняв на навчання 2033 вступника чоловічої статі на контрактну форму навчання, порівняно зі 102 вступниками 2021 року та 957 вступниками 2022 року. Враховуючи, що середня вартість бакалаврської програми становить 14 908 гривень / рік, у 2023 році університет заробив на чоловіках-вступниках (тільки 2023 року) понад 30 мільйонів гривень.

Ще до прикладу розглянемо Львівський національний університет природокористування. У 2023 році сюди на платну форму навчання вступило 1997 чоловіків (порівняно з 205 у 2021 році). Середня вартість навчання на першому курсі становить 18 335 гривень. Отже, у 2023 році першокурсники платної форми навчання допомогли університету заробити понад 36 мільйонів гривень.

І хоча відстрочка гарантується лише студентам денної форми, та не всі чоловіки-студенти сідають за парти — для них виші пропонують гнучкі умови навчання, зокрема можливість вчитися онлайн.

Ми не беремось судити дорослих вступників, адже визначати межу між правом на освіту та обов’язком захищати державу кожен має самостійно. При цьому виступаємо проти схем, які знеславлюють українську вищу освіту. Заклади, які толерують такі схеми, шкодять її розвитку, тому мають усвідомити свою відповідальність.

Відстрочка від мобілізації студентів: що пропонує держава

На ситуацію з «нездоровим» попитом на освіту реагують і депутати, пропонуючи декілька законопроєктів, які мають врегулювати механізм мобілізації студентів чоловічої статі. Рекомендуючи ввести певні обмеження, можновладці намагаються усунути прогалини в законах, які призвели до проблеми. Тобто, з одного боку, не порушити конституційного права на освіту, а з іншого — «перекрити кисень» тим, хто перетворив вступ до ЗВО на схеми недоброчесного заробітку. Наразі ще триває експертне обговорення законопроєкту 9672, який пропонує скасувати відстрочку для студентів старше 30 років, які здобувають ще одну освіту. Докладно про цей документ ми говорили в матеріалі Кому зі студентів скасують відстрочку від мобілізації. Нагадаємо: конкретної дати його розгляду ще немає.

Варто зазначити, що військовозобов’язані вступники при зарахуванні до вишів обов’язково повинні подати військово-облікові документи. Читайте про це докладно в статті Військово-облікові документи при вступі 2023.

Також радимо дізнатися про рекрутингову кампанію бригади «Азов» та Work.ua, адже війську потрібні різні професії. І, можливо, серед запропонованих вакансій ви зможете відшукати ту, яка стане гідною альтернативою вступу на навчання за гроші.

Читайте офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 у розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.


Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів

Будь ласка, введіть email
або Відмінити

Останні новини