Аграрна освіта: популярні виші, державна підтримка й перспективи для студентів

Агросектор навіть під час війни залишається однією з головних опор економіки України: у 2024 році сільське господарство дало 20 % ВВП країни. Такий результат тримається на сучасних технологіях і фахівцях, яких готують аграрні університети й коледжі. Чим може вступників зацікавити аграрна освіта — у нашому матеріалі.
Загально про аграрну освіту
Агроном — це фахівець, який знає все про вирощування, збереження й підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Та сьогодні аграрна освіта не обмежується класичними дисциплінами, як-от ботаніка, ґрунтознавство, агрохімія, селекція, захист рослин від шкідників і хвороб, технологія вирощування культур, а орієнтується також на сучасні технології. Майбутні агрономи опановують роботу з дронами для моніторингу посівів, штучним інтелектом для прогнозування врожаїв, системами точного землеробства, аналізом даних і біотехнологіями, щоб підвищувати якість і врожайність продукції.
Під час навчання студенти проходять багато практики на сучасних фермерських господарствах і в агрохолдингах, працюють у лабораторіях компаній, а за бажанням обирають дуальну освіту, за якою навчання відбувається паралельно із роботою за спеціальністю.
Де навчають аграріїв
Україна має потужні аграрні заклади освіти, які залучають на навчання велику кількість вступників. Зокрема у 2024 році на бакалаврат подано 6292 заяви, а до коледжів — 3500.
Щоб вам було легше зорієнтуватися, куди вступати, наводимо п’ятірки ЗВО та коледжів, куди торік вступники на базі 11 класів подали найбільше заяв на спеціальність «Агрономія».
Заклади вищої освіти:
- Національний університет біоресурсів і природокористування України.
- Вінницький національний аграрний університет.
- Полтавський державний аграрний університет.
- Львівський національний університет природокористування, який у 2025 році приєднано до Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнології ім. С. З. Ґжицького.
- Дніпровський державний аграрно-економічний університет.
Усі аграрні університети України зібрані в розділі ЗВО.
Коледжі:
- Березоворудський фаховий коледж Полтавського державного аграрного університету.
- Охтирський фаховий коледж Сумського національного аграрного університету.
- Новочорторийський технолого-економічний фаховий коледж.
- Снятинський фаховий коледж ЗВО «Подільський державний університет».
- Горохівський фаховий коледж Львівського національного університету природокористування.
Усі аграрні коледжі ви знайдете в розділі Коледжі. Аграрну професію можна опанувати в закладі професійно-технічної освіти.
Яку підтримку аграрним спеціальностям пропонує держава
Держава зацікавлена в тому, щоб аграрна галузь мала достатньо кваліфікованих фахівців. І щоб залучити молодь до аграрної сфери, пропонує низку переваг, зокрема при вступі на бакалаврат.
Велика кількість бюджетних місць
У 2025 році на підготовку бакалаврів держава виділила таку кількість бюджетних місць:
- H1 «Агрономія» — 2 200;
- Н7 «Агроінженерія» — 1 500.
У коледжах на аграрні спеціальності передбачили:
- H1 «Агрономія» — 1 460 бюджетних місць;
- Н7 «Агроінженерія» — 1 950.
Особлива підтримка
Також держава мотивує абітурієнтів вступати на аграрні спеціальності шляхом підвищення їхніх конкурсних балів. Для цього є два механізми:
- Галузевий коефіцієнт. Якщо ви подаєте заяву на аграрні спеціальності й ставите їй 1-й чи 2-й пріоритет, ваш конкурсний бал помножать на 1,02.
- Додаткові бали за підготовчі курси. Якщо ви проходите підготовчі курси при обраному університеті в рік вступу, то можете додатково отримати до 10 балів до конкурсного бала. У формулі конкурсного бала оцінка за підготовчі курси позначається як ОУ.
Знижені порогові бали на освітні гранти
Крім того, у 2025 році для вступу на аграрні спеціальності планують знизити пороговий бал для отримання гранту: достатньо скласти два предмети НМТ на 140, а не на 150 балів.
Для орієнтира: у 2024 році вступники галузі знань «Аграрні науки та продовольство» могли розраховувати на грант у розмірі 22 500 гривень, якщо мали хоча б із двох предметів НМТ 150 балів, та на грант 37 500 гривень, якщо отримали 170+ балів із двох предметів НМТ. Цього року суми грантів можуть зрости. А з урахуванням того, що навчання в університеті на денній формі бакалаврату на спеціальності «Агрономія» у 2025 році в середньому коштує 18 000‒35 000 тисяч гривень, державний грант може якщо не повністю, то здебільшого покрити витрати на освіту.
Перспективи після навчання в аграрному
Аграрна освіта відкриває шлях не лише до роботи на фермах чи заводах — це і менеджмент великих агрохолдингів, і робота у сфері експорту, і партнерство у міжнародних проєктах.
Варто зауважити, що аграрна сфера добре фінансується з держбюджету: тільки на 2025 рік було закладено понад 6 млрд гривень. До того ж для розвитку агробізнесу держава регулярно пропонує програми грантів, зокрема на створення малих фермерських господарств, розвиток переробки, встановлення теплиць і вирощування сільськогосподарських культур. Тож студент, який обирає аграрну освіту, має шанс після випуску не лише отримати хорошу роботу на підприємстві, а й відкрити власну справу з державною підтримкою.
Дізнайтеся також усе про особливості навчання та вступу в медичний університет 2025. Якщо ще обираєте майбутній фах, візьміть до уваги розділ з описами спеціальностей.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.