10 порад тим, хто вступає до ВНЗ

Категорія: Поради абітурієнтам

10 порад тим, хто вступає до ВНЗ

1. Спробуйте вступати відразу в кілька ВНЗ

Абітурієнт має право вступати одночасно в кілька ВНЗ. Відповідно, чим більше спроб - тим більше шансів. Всі університети та академії (як державні, так і комерційні) повинні приймати засвідчені копії документів про середню освіту. Засвідчити їх можна у будь-якого нотаріуса. Головне при багатоваріантному вступі - розрахувати час і сили так, щоб встигнути на всі іспити.

2. Не поспішай вступати на платне відділення

У державних ВНЗ відповідно до Закону України «Про освіту» повинні приймати документи і проводити іспити (у тому числі і для вступників на комерційній основі) абсолютно безкоштовно. Різні збори на так звані «канцелярські витрати», як правило, трактуються як добровільні, зробити їх обов'язковими ВНЗ не мають права.
У недержавних ВНЗ плата за іспити повинна зазначається у договорі, що укладається між абітурієнтом і навчальним закладом.

3. Остерігатися шахраїв

Education.ua радить вкрай скептично поставитися до пропозицій незнайомих людей заплатити круглу суму «своїй» людині в приймальні комісії, щоб забезпечити стовідсотковий вступ. Занадто велика ймовірність того, що вас обдурять. Шахраї звичайно прикриваються нібито наявними зв'язками в керівництві ВНЗ, однак знайте: такі люди свої послуги на вулиці не пропонують! Набагато дешевше і надійніше (при наявності коштів, зрозуміло) вступати відразу на платне відділення ВНЗ. І гроші не пропадуть, і державний диплом буде забезпечений офіційним договором.

4. Апелюй, але в міру

Якщо на іспиті викладачі поставили незаслужено низьку оцінку або взагалі завалили - подавай апеляцію. Це робиться відразу ж після усного іспиту або в день оголошення результатів письмової роботи. Необхідно написати заяву на ім'я відповідального секретаря приймальної комісії й аргументовано довести, що екзаменатори були, м'яко кажучи, не праві. Заяву в той же день розгляне спеціальна апеляційна комісія. Її рішення оголосять у вашій присутності. Але не факт, що оцінку після цього підвищать. Комісія, як показує досвід, украй неохоче йде на перегляд результатів іспиту. Що зрозуміло: викладачі відстоюють честь свого мундира. Але при наполегливості та аргументованості вимог можна домогтися свого.

Приводом для подачі апеляції може бути:

  • ситуація, коли на усному іспиті твою відповідь вислуховував тільки один викладач (другий у цей час запитував іншого абітурієнта або взагалі був відсутній в аудиторії);
  • свою письмову роботу перевіряла тільки одна людина (повинні перевіряти як мінімум двоє);
  • апелюй, якщо викладач чинив на тебе моральний тиск, був грубий, нетерпимий, не дослухав відповідь до кінця;
  • якщо від тебе вимагали знань понад шкільної програми або запитували те, що проходять тільки на платних підготовчих курсах ВНЗ.

Все це вважається порушенням правил проведення вступних випробувань і може бути приводом для перегляду результатів. Пам'ятайте: на апеляції не мають права задавати додаткові питання!

5. Запасайся довідками

Перелік необхідних довідок можна знайти в описі кожного з ВНЗ на Education.ua. Але завжди уточнюй у приймальній комісії, які ще документи будуть необхідні для вступу в конкретний ВНЗ.
Якщо ти не зміг з'явитися на іспит з причини хвороби, нещасного випадку, а також якщо раптом відчув себе погано під час його проведення - вимагай перескладання в інший час. Тобі зобов'язані піти назустріч і призначити дату перескладання іспиту. Не забудь тільки представити в приймальну комісію відповідну довідку, завірену печаткою медичної установи.

6. Не забувай про пільги

Пільговики вступають у ВНЗ поза конкурсом: їм досить одержати на іспитах позитивні оцінки. Особливі права мають переможці олімпіад. Переможці-«міжнародники» вступають взагалі без іспитів, всі інші переможці - за розглядом самого ВНЗ. Школярам-медалістам, а також випускникам профучилищ, коледжів і технікум, що мають диплом з відзнакою, для зарахування на перший курс досить здати на «п'ять» один, профільний іспит (у кожному ВНЗ він свій).
Пільги також поширюються на дітей-сиріт, інвалідів з дитинства та інвалідів I та II груп, «чорнобильців», а також деяких інших категорій абітурієнтів.

7. Не став престижність за головне

Конкурси у ВНЗ ростуть з кожним роком. В деяких ВНЗ на одне студентське місце претендує 12-15 осіб! Оціни свої шанси реально й подумай: може бути, варто піти на ту ж спеціальність, тільки в менш престижний навчальний заклад? Краще бути студентом «середнього» ВНЗ, ніж кілька років підряд битися чолом про стінку «крутого» університету, втративши при цьому час і гроші. І пам'ятай першу пораду - пробуй вступати відразу в кілька ВНЗ.

8. Будь скромнішим

Не вдягайся на іспит зухвало, не демонструй яскравий одяг, довгі ноги й голий пупок. Викладачів це дратує. Краще прийти одягненим скромно, але зі смаком. Не варто показувати, що ти знаєш більше екзаменаторів! Вони цього не люблять. Дивись викладачу в очі, відповідай чітко, впевнено, не без нахабності. Якщо відчуваєш, що відверто «валять», намагайся тримати себе в руках. Записуй всі питання і свої відповіді. Не скандаль на іспиті, краще відразу після нього подай апеляцію та викладені в ній свої претензії.

9. Тримайся «золотої середини»

Постарайся потрапити в аудиторію не першим і не останнім. Перших, як правило, суворіше запитують, останнім дістаються гірші оцінки. Головний принцип поведінки на іспиті - не висуватися.

10. Забудь про пиво, телефон та шпаргалки

З собою в аудиторію дозволяється брати пляшку води, шоколадку, калькулятор, таблиці Бардіса. А от користуватися додатковою літературою (тим більше шпаргалками) не можна. Категорично забороняється приносити із собою пейджери або мобільні телефони. Не дозволяється розмовляти на іспиті. За всі ці порушення вас цілком можуть попросити з аудиторії й поставити «два». І в жодному разі не пити «для хоробрості» перед іспитом!

Впевнені, ці прості правила від Education.ua допоможуть тобі успішно пройти етап вступу і стати студентом обраного ВНЗ за бажаною спеціальністю.

Бажаємо успіху!


Коментарі0

Залишити коментар

Залишити коментар

Ваша оцінка
Будь ласка, виберіть кількість зірок
Будь ласка, введіть Ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів
або Відмінити


Інші статті в категорії Поради абітурієнтам