Пожежна безпека: усе про спеціальність K8 (261)

Через війну та постійні загрози техногенного характеру в Україні попит на фахівців у галузі безпеки зростає. Якщо ви хочете пов’язати свою професію з гасінням пожеж і ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, дізнайтеся про спеціальність «Пожежна безпека», зокрема про умови вступу на пожежника у 2025 році, особливості навчання й перспективи для працевлаштування після випуску.
Загально про спеціальність K8 «Пожежна безпека»
Спеціальність K8 «Пожежна безпека» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань K «Безпека та оборона». Раніше ця спеціальність мала код 261 та належала до галузі знань 26 «Цивільна безпека», тому в деяких вишах ще можна зустріти освітні програми саме з такою назвою. Оскільки ця спеціальність має підтримку від держави, абітурієнти при вступі на неї можуть розраховувати на переваги — зокрема підвищення конкурсного бала, якщо визначать її для себе як пріоритетну.
На спеціальності «Пожежна безпека» навчають, як професійно діяти у випадку виникнення пожеж — від гасіння вогню до організації евакуації. Навчання також дає знання, як захистити людей, майно й довкілля під час пожежі та як зробити все, щоб подібні ситуації не повторювалися.
Спеціальність «Пожежна безпека» підійде тим, хто має інтерес до рятувальної справи, хоче пов’язати свою роботу з допомогою іншим у критичних ситуаціях, готовий швидко реагувати й працювати в команді.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю «Пожежна безпека» держава виділила 318 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності K8 «Пожежна безпека»
Майбутніх фахівців із пожежної безпеки навчають, як запобігати виникненню пожеж, організовувати евакуацію, оцінювати ризики, проєктувати системи пожежогасіння та рятувати людей у надзвичайних ситуаціях.
Приготуйтеся, що у вашому навчальному плані будуть такі предмети: термодинаміка й теплопередача, теорія розвитку та припинення горіння, пожежно-рятувальна підготовка, гідравліка та протипожежне водопостачання, пожежна тактика, техногенна та екологічна безпека, будівельні матеріали та їх поведінка в умовах пожежі тощо. Значну частину навчання займатимуть практичні заняття — у спеціалізованих лабораторіях, на тренувальних полігонах і виїзних практиках. Вас вчитимуть розробляти плани евакуації, оцінювати протипожежний стан будівель, користуватися засобами пожежогасіння, а також взаємодіяти з рятувальними службами. Окрему увагу приділяють навчанню домедичної допомоги.
Усі компетенції та навички випускників освітніх бакалаврських програм зібрані у стандарті вищої освіти 261 «Пожежна безпека».
Де навчають на пожежника
Щоб зробити вдалий вибір, скористайтеся нашою інструкцією з вибору спеціальності й закладу.
В Україні є 4 заклади вищої освіти, які готують бакалаврів за спеціальністю K8 «Пожежна безпека»:
- Львівський державний університет безпеки життєдіяльності
- Національний університет «Львівська політехніка»
- Національний університет цивільного захисту України
- Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України.
З якими балами можна вступити на пожежника
Для вступу на бюджет потрібно мати від 130 конкурсних балів. У своїх правилах прийому університети самостійно встановлюють мінімальний конкурсний бал, з яким абітурієнтів допускають до участі в конкурсі на контракт. Врахуйте, що прохідний бал на бюджет змінюється щороку, оскільки залежить від кількості місць, які виділила держава, та заяв і конкурсних балів інших вступників. Розібратися в нюансах розподілу бюджетних місць вам допоможе стаття про широкий конкурс. Для орієнтира — торік прохідний бал на бюджет на спеціальність «Пожежна безпека» становив 153,85.
Щоб зрозуміти, як розраховується конкурсний бал, ви можете у статті Вагові коефіцієнти та конкурсний бал 2025.
Як та коли вступати на спеціальність «Пожежна безпека»
Після 9 класу ви можете вступити спочатку до коледжу на основі співбесіди й мотиваційного листа. Вступ до коледжів почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника 25 червня 2025 року. Більше деталей — у матеріалі Затверджені офіційні правила вступу до коледжів 2025.
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника 1 липня 2025 року. Докладну інструкцію щодо подання заяв ви знайте в розділі Вступ.
Скільки вчитися на пожежника
Основа вступу та тип закладу |
Основа вступу та тип закладу |
Після 9 класу в коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класу в коледжі |
2 роки 6 місяців / 3 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 6 місяців / 1,5 курси |
Що потрібно складати для вступу на пожежника
У 2025 році для вступу на пожежника абітурієнти подають результати НМТ 2022–2025 року та мотиваційний лист.
На НМТ 2025 потрібно скласти тести з 3 обов’язкових предметів (українська мова, математика, історія України) + з 1 предмета на вибір. Радимо обрати фізику або хімію, оскільки вони серед вибіркових є профільними для спеціальності «Пожежна безпека» — до них застосовується ваговий коефіцієнт 0,4. Серед обов’язкових предметів НМТ особливу увагу приділіть підготовці до математики, адже її «вага» при розрахунку конкурсного бала — 0,4.
Щоб зорієнтуватися у впливі інших предметів НМТ на конкурсний бал, дивіться таблицю з ваговими коефіцієнтами.
Скільки коштує навчання на спеціальності «Пожежна безпека»
За рік навчання на денній формі бакалаврату потрібно заплатити від 26 000 до 36 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності — 36 000 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми у Національному університеті цивільного захисту України — 26 000 гривень / рік.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Пожежна безпека» можуть претендувати на грант у розмірі 15 000 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 25 000 гривень, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким можна працювати за спеціальністю «Пожежна безпека»
Випускники можуть працювати як у державному секторі, зокрема ДСНС, так і в приватних компаніях, де є підрозділи з охорони праці та безпеки. Для них відкриті такі посади:
- пожежник-рятувальник;
- начальник караулу Державної пожежно-рятувальної частини;
- інженер з охорони праці та пожежної безпеки;
- фахівець відділу технічного забезпечення;
- інспектор з контролю у сфері пожежної безпеки;
- фахівець відділу матеріального забезпечення та експлуатації споруд.
Читайте також про іншу спеціальність галузі K «Безпека та оборона» K3 «Національна безпека».
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Якщо плануєте вступ, підпишіться на наш телеграм-канал для абітурієнтів, щоб вчасно дізнаватися про важливі новини й мати доступ до обговорень питань вступу.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.