Приватні навчальні заклади: питання довіри

Приватні навчальні заклади: питання довіри

Багато хто дотримується думки, що при виборі вищого навчального закладу потрібно віддавати перевагу виключно державним ЗВО. Це виправдано, але є винятки.

Вважати, що і якість навчання, і рівень професорсько-викладацького складу високі тільки в державних ЗВО значить не помічати змін, що відбулися у вітчизняній вищій школі за останні десять-п'ятнадцять років.

У приватних ЗВО, які пропонують дійсно якісну освіту, програми та методи навчання більш передові, більш сучасні, ніж у державних. А що стосується кадрового складу, саме в приватні ЗВО йдуть сміливі та ініціативні викладачі з державних ЗВО. Справа в тому, що найчастіше вони не знаходять підтримки своїм починанням, їх тисне застаріла «стеля» програм і методик. Так і матеріальний фактор (ні для кого не секрет, що зарплати в державних ЗВО занизькі) відіграє свою роль. А багато хто з викладачів поєднують діяльність у своїх «альма-матер» і викладання в комерційних ЗВО. Так що, думка про «халтурне» викладання у приватних вищих школах може бути помилковою критикою.

Найпоширеніші небезпеки

Але не варто думати, що, вибираючи приватний ЗВО, ви зводите всі ризики до нуля тільки тому, що платите за навчання. Бували випадки припинення діяльності комерційного ЗВО як такого. Нерідко траплялося, що дипломи випускників зовсім не цінувалися роботодавцями. Також цілком можливі варіанти стягнення грошей за «прогресивною» системою, коли за кожен курс доводиться платити все більше і більше, але чому і за що абсолютно незрозуміло. Всі ці та інші проблеми побіжні наслідки становлення платної вищої освіти, але їх обов'язково потрібно враховувати при виборі навчального закладу.

На стадії подачі документів (а ще краще, за рік-два до вступних іспитів) необхідно поговорити зі студентами ЗВО, який ви обрали. З їхніх вуст ви почуєте те, про що не говориться у рекламних буклетах приватного ЗВО. А саме чи працює освітня установа за методом «все включено», тобто, чи входить забезпечення літературою, користування матеріально-технічними засобами, бібліотекою, Інтернетом та ін. в загальну вартість навчання? Якщо так, довіра до такого ЗВО має зрости. Якщо немає, потрібно з'ясувати, скільки додаткових коштів буде йти на всі ці послуги, і чи шкурка вичинки не варта...

Дивлячись у майбутнє

Одним з найважливіших моментів, на які варто звернути увагу, є проходження практики та працевлаштування за фахом. У солідних приватних ЗВО нерідко діє служба працевлаштування, що надає студентам старших курсів та випускникам вакансії на вибір, причому в престижних компаніях. Якщо приватний ЗВО ніяк не стурбований подальшою долею своїх випускників, а також рейтингом свого диплому на ринку праці це тривожний симптом. Цілком можливо, що й якість освіти в такому ЗВО досить низька.

Якщо ми платимо за навчання, отже, маємо право чекати якісної і повноцінної освіти. Тому не зайвим буде дізнатися, за якими програмами відбувається навчання, чи використовує ЗВО сучасні методики, чи є можливість проходження практики та стажування за кордоном і т.д. У цьому сенсі показовий рівень викладання іноземних мов (насамперед англійської). Якщо студенти старших курсів обраного вами ЗВО не можуть зв'язати по-англійськи двох слів, а вже про другу іноземну мову нічого і говорити, не варто вступати в даний заклад. Без доброго знання мови сьогодні немислимий успіх ні в якій з областей діяльності.

Враховуйте всі моменти

Зверніть увагу і на умови навчання охорону, ремонт, чистоту, матеріально-технічну базу, харчування, додаткові заняття і т.д. Хороший комерційний ЗВО надасть вам всі ці умови на якісному рівні. Сумнівний навряд чи.

Підготовчі курси, школи та відділення також відмінний спосіб познайомитися з обраним ЗВО, тим більше, що випускникам цих курсів, як правило, надаються знижки та пільги при вступі. На курсах підготовки викладають педагоги ЗВО, тому ви зможете без праці оцінити і якість навчання, і більш глобально правильність вашого вибору взагалі.

Не забудьте такі моменти, як диплом державного зразка, відстрочка від армії та внесення всіх фінансових зобов'язань в договір, який ви укладаєте з комерційним ЗВО. Взагалі, договір краще студіювали разом з юристом, або, принаймні, з батьками. У договорі не повинно бути розпливчасті формулювань, всі зобов'язання та права сторін повинні бути прописані чітко і ясно. Зверніть особливу увагу на обставини, при яких договір може бути розірваний; на систему штрафів; на різні варіанти грошових компенсацій.

Солідні комерційні ЗВО зазвичай складають свої договори, з огляду на всі ці пункти. Їм не хочеться втрачати своє добре ім'я і зароблений авторитет через юридичні проблеми і фінансові непорозуміння. Питайте студентів. Запишіться на підготовчі курси. Після численних перевірок і зважувань, ваш вибір буде правильним. І за свої гроші ви отримаєте дійсно якісну вищу освіту, яка дозволить вам добитися професійних і особистих успіхів у майбутньому.

На що ще варто звернути увагу при виборі ЗВО — в нашій інструкції «Як вибрати, куди піти вчитися»


Коментарі

0
Залишити коментар
Залишити коментар
Будь ласка, введіть ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів
або Відмінити


Інші статті в категорії Поради абітурієнтам