Приватні навчальні заклади: питання довіри

Категорія: Поради абітурієнтам

Приватні навчальні заклади: питання довіри

Багато хто дотримується думки, що при виборі вищого навчального закладу потрібно віддавати перевагу виключно державним ВНЗ. Це виправдано, але є винятки.

Вважати, що і якість навчання, і рівень професорсько-викладацького складу високі тільки в державних ВНЗ - значить не помічати змін, що відбулися у вітчизняній вищій школі за останні десять-п'ятнадцять років.

У приватних ВНЗ, які пропонують дійсно якісну освіту, програми та методи навчання більш передові, більш сучасні, ніж у державних. А що стосується кадрового складу, саме в приватні ВНЗ йдуть сміливі та ініціативні викладачі з державних ВНЗ. Справа в тому, що найчастіше вони не знаходять підтримки своїм починанням, їх тисне застаріла «стеля» програм і методик. Так і матеріальний фактор (ні для кого не секрет, що зарплати в державних ВНЗ знущально низки) відіграє свою роль. А багато хто з викладачів суміщають діяльність у своїх «альма-матер» і викладання в комерційних ВНЗ. Так що, думка про «халтурне» викладанні у приватних вищих школах може бути помилковою критики.

Найпоширеніші небезпеки

Але не варто думати, що, вибираючи приватний ВНЗ, ви зводите всі ризики до нуля тільки тому, що платите за навчання. Бували випадки припинення діяльності комерційного ВНЗ як такого. Нерідко траплялося, що дипломи випускників зовсім не котирувалися роботодавцями. Також цілком можливі варіанти стягнення грошей за «прогресивною» системою, коли за кожен курс доводиться платити все більше і більше, але чому і за що - абсолютно незрозуміло. Всі ці та інші проблеми - витрати становлення платної вищої освіти, але їх обов'язково потрібно враховувати при виборі навчального закладу.

На стадії подачі документів (а ще краще, за рік-два до вступних іспитів) необхідно поговорити зі студентами ВНЗ, який ви обрали. З їхніх вуст ви почуєте те, про що не говориться у рекламних буклетах приватного ВНЗ. А саме - чи працює освітня установа за методом «все включено», тобто, чи входить забезпечення літературою, користування матеріально-технічними засобами, бібліотекою, Інтернетом та ін в загальну вартість навчання? Якщо так, довіра до такого ВНЗ має зрости. Якщо немає, потрібно з'ясувати, скільки додаткових коштів буде йти на всі ці послуги, і чи варта овчинка вироблення ...

Дивлячись у майбутнє

Одним з найважливіших моментів, на які варто звернути увагу, є проходження практики та працевлаштування за фахом. У солідних приватних ВНЗ нерідко діє служба працевлаштування, що надає студентам старших курсів та випускникам вакансії на вибір, причому в престижних компаніях. Якщо приватний ВНЗ ніяк не стурбований подальшою долею своїх випускників, а також рейтингом свого диплому на ринку праці - це тривожний симптом. Цілком можливо, що й якість освіти в такому ВНЗ досить низька.

Якщо ми платимо за навчання, отже, маємо право чекати якісної і повноцінної освіти. Тому не зайвим буде дізнатися, за якими програмами відбувається навчання, чи використовує ВНЗ сучасні методики, чи є можливість проходження практики та стажування за кордоном і т.д. У цьому сенсі показовий рівень викладання іноземних мов (насамперед англійської). Якщо студенти старших курсів обраного вами ВНЗ не можуть зв'язати по-англійськи двох слів, а вже про другу іноземну мову і говорити не доводиться, не варто вступати в даний заклад. Без доброго знання мови сьогодні немислимий успіх ні в якій з областей діяльності.

Враховуйте всі моменти

Зверніть увагу і на умови навчання - охорону, ремонт, чистоту, матеріально-технічну базу, харчування, додаткові заняття і т.д. Хороший комерційний ВНЗ надасть вам всі ці умови на якісному рівні. Сумнівний - навряд чи.

Підготовчі курси, школи та відділення - також відмінний спосіб познайомитися з обраним ВНЗ, тим більше, що випускникам цих курсів, як правило, надаються знижки та пільги при вступі. На курсах підготовки викладають педагоги ВНЗ, тому ви зможете без праці оцінити і якість навчання, і - більш глобально - правильність вашого вибору взагалі.

Не забудьте такі моменти, як диплом державного зразка, відстрочка від армії та внесення ВСІХ фінансових зобов'язань в договір, який ви укладаєте з комерційним ВНЗ. Взагалі, договір краще студіювали разом з юристом, або, принаймні, з батьками. У договорі не повинно бути розпливчасті формулювань, всі зобов'язання та права сторін повинні бути прописані чітко і ясно. Зверніть особливу увагу на обставини, при яких договір може бути розірваний; на систему штрафів; на різні варіанти грошових компенсацій.

Солідні комерційні ВНЗ зазвичай складають свої договори, з огляду на всі ці пункти. Їм не хочеться втрачати своє добре ім'я і зароблений авторитет через юридичні проблеми і фінансові непорозуміння. Питайте студентів. Запишіться на підготовчі курси. Після численних перевірок і зважувань, ваш вибір буде правильним. І за свої гроші ви отримаєте дійсно якісну вищу освіту, яка дозволить вам добитися професійних і особистих успіхів у майбутньому.


Коментарі

0
Залишити коментар
Залишити коментар
Будь ласка, введіть Ваше ім’я
Будь ласка, введіть коментар.
1000 символів
або Відмінити


Інші статті в категорії Поради абітурієнтам