Агроінженерія: усе про спеціальність H7 (208)

Агроінженерія — це спеціальність для людей з любов’ю до землі, інновацій та техніки. Адже саме агроінженерія займається підготовкою фахівців, які обслуговують сучасні машини й розробляють нові механізми, що допомагають збільшувати врожайність і розвивати агросферу. Дізнайтесь, де можна вчитися на агроінженера, що входить до програми та які можливості дає цей фах після університету.
Загально про спеціальність H7 (208) «Агроінженерія»
Спеціальність «Агроінженерія» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань H «Сільське, лісове, рибне господарство та ветеринарна медицина». Раніше вона мала код 208.
За цією спеціальністю готують фахівців, які знаються на сучасній сільськогосподарській техніці, вміють працювати з нею задля того, щоб зробити агровиробництво ефективнішим і сучаснішим.
Фахівці з агроінженерії сьогодні дуже потрібні державі. Тому вона виділяє аграрну освіту як одну з пріоритетних для економіки: при вступі на спеціальність H7 абітурієнти мають особливу підтримку — підвищення конкурсних балів і вищі шанси на вступ, зокрема завдяки великій кількості бюджетних місць.
У 2025 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю H7 «Агроінженерія» держава виділила 1 500 бюджетних місць.
Спеціальність буде цікавою тим, хто хоче опанувати інженерні навички та працювати в агросфері.
Що вивчають студенти спеціальності H7 «Агроінженерія»
Майбутні агроінженери здобувають як теоретичні знання, так і практичні навички використання, обслуговування, діагностики й ремонту сільськогосподарської техніки та обладнання.
У програмі на студентів чекатимуть зокрема такі фахові дисципліни: вища математика, технічна механіка, основи агрономії, матеріалознавство, деталі машин, гідравліка, сільськогосподарські машини, нарисна геометрія, інженерна графіка, основи електротехніки, експлуатаційні матеріали, автоматизація сільськогосподарських процесів та систем, технічний сервіс та ремонт машин агровиробництва тощо.
Крім того, студенти освоюють сучасне програмне забезпечення для моніторингу й управління технікою, проходять численні практики на базі фермерських господарств, агрохолдингів, сервісних центрів з ремонту та обслуговування техніки, виробничих підприємств сільгоспмашинобудування. Вчаться проєктувати й будувати різні сільськогосподарські об’єкти: водосховища, елеватори, склади та інші споруди для агросфери.
Більше інформації про зміст підготовки бакалаврів ви знайдете в стандарті вищої освіти за спеціальністю 208 «Агроінженерія».
Аграрні університети України: де вчитися на агроінженера
Вибір університету — важливий крок, який може вплинути на вашу кар’єру. Щоб знайти найкращий варіант для себе, варто дізнатися всі деталі при пошуку закладу. Також допоможе список вишів, які торік обирали інші вступники на цю спеціальність.
Ось 10 найпопулярніших закладів вищої освіти, куди вступники подали найбільше заяв на агроінженерію у 2024 році:
- Таврійський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного.
- Вінницький національний аграрний університет.
- Полтавський державний аграрний університет.
- Національний університет біоресурсів і природокористування України.
- Дніпровський державний аграрно-економічний університет.
- Миколаївський національний аграрний університет.
- Львівський національний університет природокористування, який у 2025 році приєднано до Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнології ім. С. З. Ґжицького.
- Заклад вищої освіти «Подільський державний університет».
- Луцький національний технічний університет.
- Сумський національний аграрний університет.
Щоб підібрати для себе заклад, куди можна вступити на агроінженера, скористайтесь розділами Коледжі та ЗВО.
Який прохідний бал на агроінженера
Для допуску до конкурсу на бюджет, вам потрібно мати від 130 конкурсних балів. Прохідні бали на бюджет визначаються щороку для кожної спеціальності, оскільки залежать від кількості місць державного замовлення та результатів вступників.
Прохідний бал на контракт кожен університет визначає сам, але він не може бути нижчим за 100. Щоб оцінити свої шанси, подивіться середні конкурсні бали за 2024 рік — так ви зрозумієте, з якими результатами вступали абітурієнти. Чим вищий середній бал, тим серйозніше потрібно готуватися.
- Найвищий середній конкурсний бал на агроінженерію у Відокремленому підрозділі Національного університету біоресурсів і природокористування України «Ніжинський агротехнічний інститут» — 154,2.
- Найнижчий середній конкурсний бал на агроінженерію в Житомирському агротехнічному фаховому коледжі, який готує бакалаврів — 133,5.
Як та коли вступати на спеціальність «Агроінженерія»
Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди й мотиваційного листа. У 2025 році ще є змога вступити під час додаткового набору, який коледжі можуть проводити до 20 жовтня.
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Докладні інструкції зі вступу на бакалаврат дивіться в розділі Вступ.
Скільки навчатися на агроінженера
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість |
Після 9 класів у коледжі |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після 11 класів у коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класів на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курси |
Що потрібно складати для вступу на агроінженера
Вступ в університет на агроінженера у 2025 році можливий за результатами НМТ 2022‒2025 років і мотиваційним листом. На НМТ 2025 серед вибіркових предметів для майбутніх агроінженерів найбільший вплив мають біологія, фізика та хімія — їхній ваговий коефіцієнт дорівнює 0,5. Визначити, як різні предмети впливають на конкурсний бал для обраних спеціальностей, можна за допомогою таблиці вагових коефіцієнтів.
Дивіться пояснення, як правильно рахувати конкурсний бал 2025. Також вступникам важливо розуміти, як відбувається розподіл бюджетних місць за широким конкурсом.
Скільки коштує навчання на агроінженера
ЗВО самостійно встановлюють вартість навчання на контракті, тому ціни можуть відрізнятися. Загалом орієнтовна вартість навчання на спеціальності H7 «Агроінженерія» на денній формі бакалаврату становить 20 000‒30 000 гривень за рік.
- Найдорожчі освітні програми в Національному університеті «Львівська політехніка» — 38 900 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми у Вінницькому національному аграрному університеті — 12 500 гривень / рік.
Дізнатися вартість навчання в інших університетах ви можете, скориставшись фільтрами в пошуковому рядку розділу ЗВО.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Агроінженерія» могли претендувати на грант першого рівня, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант другого рівня, якщо мали оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ. У планах МОН на аграрні спеціальності знизити порогові бали для отримання грантів у 2025 році.
Ким можна працювати після агроінженерії
Завдяки широкому профілю підготовки для випускників-агроінженерів відкриті такі посади:
- інженер-механік;
- агротехнік;
- технік-технолог;
- інженер з точного землеробства;
- фахівець із сервісного обслуговування техніки;
- інженер з охорони праці;
- фахівець із налаштування систем GPS та агродронів;
- майстер на виробництві;
- менеджер з експлуатації устаткування та запчастин;
- менеджер з продажу техніки та ін..
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
У телеграм-каналі для абітурієнтів зручно стежити за важливими новинами вступної кампанії.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.