Психологія: все про спеціальність C4 (053)
У 2024 році спеціальність 053 «Психологія» очолила рейтинг найпопулярніших спеціальностей, зібравши від вступників найбільшу кількість заяв, тим самим перегнавши популярні до цього право та економіку. Якщо ви також плануєте стати психологом, прочитайте, що вивчають на спеціальності психологія, скільки балів потрібно для вступу на психолога, куди краще вступати на психолога та ким можна працювати за спеціальністю.
Загально про спеціальність C4 «Психологія»
Психологія в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань C «Соціальні науки, журналістика та інформація». Раніше вона мала код 053.
Ця спеціальність підходить людям, які прагнуть розібратися в собі та інших, зосереджені на саморозвитку та допомозі людям. Фахівці з психології вчаться проводити психологічні тренінги, психодіагностику, консультувати з питань здорового способу життя, визначати особливості та закономірності поведінки людей. Тому можна працювати за фахом у різних галузях та з різною формою зайнятості: стати організаційним психологом, відкрити власну практику, перейти у сферу маркетингу, HR-менеджменту чи соціальної роботи тощо.
Випускники бакалаврського рівня освіти можуть надавати психолого-консультативну та психотерапевтичну допомогу. Втім, варто знати, що психологи не лікують пацієнтів, адже це роблять терапевти у відповідних медичних закладах. Психологи проводять діагностику, профілактику та корекцію відповідно до запитів та потреб своїх клієнтів.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 053 «Психологія» держава виділила 1 527 бюджетних місць.
Що вивчають на спеціальності «Психологія»
Психологи вивчають особливості психіки та поведінки людини, психічні явища, як то мислення, почуття та воля, а також різні форми взаємодії людей. Вам потрібно буде вивчити багато понять та категорій у психології, історію розвитку цієї науки, опанувати методологію психології та особливості роботи, щоб навчитися діагностувати психічні процеси та вибирати потрібну програму психологічної допомоги. Це ви зробите на заняттях із загальної психології та історії психології, вікової, соціальної, клінічної і педагогічної психології, а також психодіагностики, експериментальної психології й безлічі вибіркових навчальних дисциплін.
Зазвичай у навчальних планах психологів можна побачити й педагогіку та методику викладання психології, адже за цим фахом можна працювати викладачем. Також майбутні психологи вивчають основи біології, генетики, анатомії нервової системи.
Усі компетенції та навички випускників цих освітніх програм зібрані у стандарті вищої освіти за спеціальністю 053 «Психологія».
Де навчатися на психолога
Щоб підібрати найкращий саме для вас виш, скористайтеся інструкцією Як вибрати, куди піти вчитися. При виборі ЗВО вам стане у пригоді досвід вступників попередніх років — подивіться, де захотіли навчатися найбільше абітурієнтів.
10 найпопулярніших університетів серед абітурієнтів 2024 року:
- Український державний університет ім. М. Драгоманова.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Львівський національний університет ім. І. Франка.
- Київський національний університет ім. Т. Шевченка.
- Київський університет ім. Б. Грінченка.
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського».
- Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника.
- Державний торговельно-економічний університет.
- Харківський національний університет ім. В. Каразіна.
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
Також дивіться рейтинг найкращих психологічних університетів, відібраних за міжнародним рейтингом EduRank 2024.
З якими балами можна вступити на психологію
Вступ на бюджет можливий з балами вище за 130. Наприклад, у 2024 році прохідним на бюджет на психологію був бал 162,78 — саме з таким результатом зараховували в Поліський національний університет.
Конкурсні бали попередньої вступної кампанії допоможуть зорієнтуватися у шансах на вступ — чим вищий середній бал вступників, тим ретельніше вам потрібно підготуватися до вступу.
Середній конкурсний бал дивіться через пошук спеціальності «Психологія» на сторінках ЗВО та Коледжі.
- Найвищий середній конкурсний бал на психолога — 157 в Національному університеті «Одеська юридична академія».
Найнижчий середній конкурсний бал на психолога — 125,8 в ТОВ «Університет міжнародної освіти».
Як та коли вступати на психологію
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
Згідно з новим переліком галузей та спеціальностей, після 9 класу вступ до закладів фахової передвищої освіти, тобто в коледжі, на цю спеціальність неможливий.
Скільки років навчаються на психолога
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 11 класу в коледжі |
1 рік та 10 місяців / 2 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курсу |
Що готувати для вступу на психолога
У 2025 році абітурієнти вступатимуть до вишів за результатами національного мультипредметного тесту. На НМТ 2025 учасники складатимуть тест з 3 обов’язкових предметів (української мови, математики та історії України) та 1 предмета на вибір (української літератури, географії, хімії, фізики, біології чи іноземної мови). Докладно про тестування читайте у статті НМТ 2025: що відомо про предмети та формат проведення та в телеграм-каналі для вступників.
Радимо добре підготуватися до тесту з математики, а серед вибіркових предметів обрати біологію. Саме ці предмети при вступі на психолога мають найбільший ваговий коефіцієнт (по 0,4) серед предметів НМТ, отже, найбільше впливатимуть на розрахунок конкурсного бала. Як рахуються бали, ми розповіли у статті Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
При підготовці до НМТ 2025 можете скористатися перевіреними та безплатними ресурсами та матеріалами.
Для вступу ви маєте підготувати мотиваційний лист. Це обов’язковий документ, який подають усі вступники на будь-яку спеціальність та форму підготовки. Дізнайтеся, як його оцінюватимуть та як правильно написати мотиваційний лист.
Скільки коштує навчання на психолога
Ціна за рік навчання на психології залежить від міста та розцінок конкретного вишу. У середньому потрібно заплатити від 18 000 до 26 000 гривень за рік навчання. Найдорожче навчання у вишах Києва та Львова.
- Найдорожчі програми з психології в Українському католицькому університеті — 129 000 гривень / рік, Київській школі економіки — 100 000 гривень за рік.
- Найдешевші програми у Бердянському державному педагогічному університеті — 8 200 гривень / рік навчання, у Мелітопільському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького — 10 000 гривень / рік навчання.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Психологія» можуть претендувати на грант у розмірі 15 000 грн, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 25 000 грн, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Різниця між спеціальностями «Психологія» та «Медична психологія»
Основна відмінність у тому, що випускники спеціальності «Психологія» не вважаються медичними фахівцями, а отже, не мають компетенції визначати діагнози та призначати лікарські препарати. Психологи визначають емоційні та поведінкові проблеми клієнта та допомагають їх усунути за допомогою технік психологічної терапії.
Спеціальність «Медична психологія» належить до галузі знань «Охорона здоров’я», випускники цієї спеціальності є медичними працівниками. Лікар-психолог має розширену медичну підготовку, проводить психодіагностику, може лікувати пацієнтів, зокрема за допомогою препаратів. Лікарів-психологів готують до роботи в медичних закладах.
Ким працювати за спеціальністю «Психологія»
Випускники факультету психології можуть працювати у різних сферах, де потрібне розуміння психіки та поведінки людини.
Зокрема це наступні професії:
- психолог;
- викладач психології;
- організаційний психолог;
- фахівець з вирішення конфліктів;
- соціальний робітник;
- тренер-консультант;
- менеджер по роботі з персоналом;
- профконсультант;
- фасилітатор.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію 2024 у розділі Вступ. За важливими новинами зручно слідкувати в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.