Економіка: все про спеціальність C1 (051)

Спеціальність «Економіка» стабільно користується популярністю серед вступників — у 2024 році вона посіла 9 місце в десятці найбажаніших спеціальностей, а лише три року тому входила до п’ятірки найпопулярніших серед абітурієнтів. Якщо ви також хочете вступити на економічний, дізнайтеся, що вивчають майбутні економісти, куди вступати на економіку, який прохідний бал НМТ на економіста, скільки коштує навчання на економіста та де можна працювати з дипломом економіста.
Загально про спеціальність C1 «Економіка»
Спеціальність C1 «Економіка» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань C «Соціальні науки, журналістика та інформація». Раніше вона мала код 051. Ця спеціальність щорічно користується популярністю серед вступників. Наприклад, у 2024 році вона ввійшла до десятки найбажаніших серед вступників — на неї абітурієнти подали 19 175 заяв.
Виші готують економістів як спеціалістів, здатних працювати на рівні мікроекономіки (впливати на рівень розвитку конкретної організації чи підприємства), так і макроекономіки (працювати в державних органах влади, впливати на економічний стан країни та світу).
Серед основних навичок економістів: уміння оцінювати економічні процеси, розуміти вектори розвитку економіки, ефективно управляти фінансами та вести господарську діяльність, забезпечувати конкурентоспроможність компаній та прогнозувати їхній розвиток тощо. Економісти мають вміти створювати та втілювати в життя план та стратегію розвитку як окремої компанії, так і певного сектора економіки (звісно, багато чого залежить від конкретних умінь студента та спроможностей закладу вищої освіти).
Вищі навчальні заклади пропонують кілька освітніх програм за спеціальністю «Економіка», серед них:
- «Економіка підприємства» — найбільше уваги на цій освітній програмі приділяється прийомам та методам ефективного ведення бізнесу та організації виробництва.
- «Управління персоналом та економіка праці» — випускники цих програм спеціалізуються на організації роботи з персоналом.
- «Економічна кібернетика» — ця освітня програма готує бізнес-аналітиків, які можуть працювати із сучасними інформаційними проєктами та програмами.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 051 «Економіка» держава виділила 615 бюджетних місць.
Що вивчає спеціальність «Економіка»
Приготуйтесь, що у вашому навчальному плані буде багато економічних дисциплін: економічна теорія, історія економіки, мікро– та макроекономіка, регіональна економіка, світова економіка тощо.
Звісно, економістам також потрібно знати математичні та статистичні дисципліни: для цього економісти вивчають вищу математику, статистику, теорію ймовірності тощо. А також потрібно розумітися на функціонуванні суспільства та сфери фінансів, вміти управляти організаціями.
Усі компетенції та навички економістів бакалаврського рівня зібрані у стандарті вищої освіти спеціальності 051 «Економіка».
Де навчатися на економіста
Щоб обрати найкращий заклад освіти саме для вас, радимо орієнтуватися на рейтинг економічних університетів та скористатися інструкцією Як вибрати, куди піти вчитися. Ще один із варіантів пошуку — подивитися, які виші обрали ваші попередники.
10 найпопулярніших університетів серед вступників на економіку у 2024 році:
- Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана.
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Державний торговельно-економічний університет.
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Київська школа економіки.
- Національний університет «Києво-Могилянська академія».
- Національний університет біоресурсів і природокористування України.
- Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна.
З якими балами можна вступити на економіку
Для вступу на бюджет потрібно мати мінімум 130 балів, на контракт — від 100 балів. До прикладу, у 2024 році прохідним на бюджет на економіку був бал 182,48 — саме з таким результатом зараховували до Львівського національного університету імені Івана Франка та в Національний університет «Острозька академія».
Конкурсні бали попередньої вступної кампанії допоможуть зорієнтуватися, який прохідний бал на економіку та в шансах на вступ — чим вищий середній бал вступників, тим ретельніше вам потрібно підготуватися до вступу.
Середній конкурсний бал дивіться через пошук спеціальності «Економіка» на сторінках ЗВО та Коледжі.
- Найвищий середній конкурсний бал на економіку — 176,3 у Відокремленому підрозділі Національного університету біоресурсів і природокористування України «Бережанський агротехнічний інститут».
- Найнижчий середній конкурсний бал на економіку — 130,3 у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини «Україна» Рівненський інститут.
Дізнатися, як розраховується конкурсний бал, ви можете у статті Вагові коефіцієнти та конкурсний бал. Також радимо ознайомитися з матеріалом Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом.
Як та коли вступати на економіку
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
Згідно з новим переліком галузей та спеціальностей, після 9 класу вступ до закладів фахової передвищої освіти, тобто в коледжі, на цю спеціальність неможливий.
Скільки років потрібно вчитися на економіста
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
---|---|
Після 11 класу в коледжі |
1 рік 10 місяців / 2 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курсу |
Що готувати для вступу на економіку
У 2025 році для вступу на економіку потрібні результати НМТ 2022–2025.
На НМТ 2025 учасники складатимуть тести з 3 обов’язкових предметів (української мови, математики та історії України) та 1 предмета на вибір (української літератури, географії, хімії, фізики, біології чи іноземної мови). Докладніше про тестування 2025 року читайте у статті НМТ 2025: що відомо про предмети та формат проведення та в телеграм-каналі для вступників. При підготовці до НМТ 2025 можете скористатися перевіреними та безплатними ресурсами та матеріалами.
Серед предметів НМТ вам потрібно добре підготуватися до математики, а серед додаткових предметів обрати географію. Саме ці предмети найбільше впливатимуть на розрахунок конкурсного бала на економіку, оскільки мають найвищі вагові коефіцієнти — 0,4 та 0,35 відповідно. Детально про вагові коефіцієнти читайте у статті Вагові коефіцієнти та конкурсний бал 2024.
Для вступу ви також маєте підготувати мотиваційний лист. Це обов’язковий документ, який подають усі вступники на будь-яку спеціальність та форму підготовки. Дізнайтеся, як його оцінюватимуть та як правильно написати мотиваційний лист.
Скільки коштує навчання на економічному факультеті
Ціна за рік навчання часто залежить від розміру та престижності вишу, а також міста. У середньому навчання на економіста коштує від 20 000 до 26 000 гривень за рік.
Найдорожчі програми з економіки у Київській школі економіки — 120 000 гривень / рік навчання, у Києво-Могилянській академії — 64 000 гривень / рік навчання.
Найдешевші програми з економіки в Українському державному університеті залізничного транспорту — 9 950 гривень / рік навчання, у Харківському національному автомобільно-дорожньому університеті — 10 000 гривень / рік навчання.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Економіка» можуть претендувати на грант лише другого рівня у розмірі 25 000 гривень, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким працювати за спеціальністю економіка
Випускники економічного можуть спробувати себе в таких професіях:
- економіст;
- економіст-аналітик;
- комерційний директор;
- економіст з ціноутворення;
- економіст з бюджетування
- менеджер проєктів, пов’язаних з інвестиціями та інноваціями;
- консультант із фінансових питань тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну та перевірену інформацію про вступну кампанію в розділі Вступ. За важливими новинами зручно стежити в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.