Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок: усе про спеціальність D2 (072)
Спеціальність «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» доволі популярна серед абітурієнтів, адже відкриває широкі кар’єрні можливості як у державних, так і бізнес-компаніях. Якщо ви плануєте пов’язати своє життя із цим фахом, дізнайтесь, що вивчають майбутні фінансисти, що потрібно складати для вступу, який прохідний бал на фінанси та ким можна працювати з фінансовою освітою.
Загально про спеціальність D2 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок»
Спеціальність «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань D «Бізнес, адміністрування та право». У попередній класифікації вона має шифр 072.
Фахівці цієї спеціальності знаються на податковому законодавстві, фінансовій звітності, веденні бухгалтерії, нюансах кредитування, а також уміють розробляти фінансові плани та стратегії, оцінювати інвестиційні проєкти та ризики.
У 2024 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» держава виділила 840 бюджетних місць.
Цю спеціальність буде цікаво вивчати людям з аналітичними здібностями, які мріють пов’язати свою кар’єру з управлінням фінансами та роботою в банківській сфері.
Що вивчають на спеціальності «Фінанси»
В університеті студенти вивчають структуру банківської системи, принципи банківських операцій, кредитування, управління активами та зобов’язаннями, види страхових продуктів, методи оцінки ризиків та процесу страхових виплат. Студентів вчать розуміти принципи роботи фондового ринку, аналізувати цінні папери, розбиратися у біржових механізмах та інвестиційних стратегіях.
Приготуйтеся, що у вашому навчальному плані буде багато математичних та економічних дисциплін. Зокрема, в університеті на вас чекають такі предмети: макро- та мікроекономіка, фінансовий та інвестиційний менеджмент, страхування та фінансова безпека, управлінський облік, митне адміністрування, банківська та податкова система, державні фінанси, ризик-менеджмент тощо.
Також вам доведеться розбиратись у законодавчих документах та навчитись працювати в комп’ютерних програмах для аналізу даних та автоматизації фінансових процесів.
Компетенції випускників та зміст бакалаврських програм докладно викладені у стандарті вищої освіти за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок».
Куди можна вступити на фінансиста
Вибір закладу освіти — важливий крок, що може вплинути на вашу майбутню кар’єру, тож варто підійти до нього відповідально. Скористайтеся порадами з вибору університету, щоб врахувати всі ключові моменти та підібрати для себе найкращий заклад. Корисним також може бути досвід тогорічних вступників, які обрали професійний шлях у фінансовій сфері.
Ось 10 найпопулярніших університетів, куди вступники подали найбільше заяв на фінанси у 2024 році:
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.
- Державний торговельно-економічний університет.
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Західноукраїнський національний університет.
- Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Національний університет «Києво-Могилянська академія».
- Університет митної справи та фінансів.
Скористайтесь розділами Коледжі та ЗВО, щоб підібрати для себе освітній заклад, де навчають майбутніх фінансистів.
Який прохідний бал на фінанси
Для того, щоб претендувати на місце коштом держави, ваш конкурсний бал має бути не меншим за 130. Прохідні бали на бюджет визначаються щороку для кожної спеціальності й залежать від кількості місць, передбачених державним замовленням, та результатів вступників. Приміром, у 2024 році прохідним на бюджет на фінанси був бал 182,67 — саме з таким мінімальним результатом зараховували до Державного університету економіки і технологій.
Кожен університет самостійно визначає прохідні бали для контрактної форми навчання, але вони не можуть бути нижчими за 100. Рекомендуємо звернути увагу на середні конкурсні бали абітурієнтів минулого року, з якими вони вступали до різних університетів. Це дасть орієнтир у виборі закладу, зважаючи на власний рівень підготовки. Якщо середній бал високий, то для вступу до цього закладу вам потрібно докласти більше зусиль у підготовці.
- Найвищий середній конкурсний бал на фінанси, банківську справу, страхування та фондовий ринок у Вищому навчальному закладі «Амерікан Юніверсіті Київ» — 166,3.
- Найнижчий середній конкурсний бал на фінанси, банківську справу, страхування та фондовий ринок у Рівненській філії Європейського університету — 127,1.
Розібратися в нюансах обчислення конкурсного бала вам допоможуть матеріали Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом та Вагові коефіцієнти та конкурсний бал
Як та коли вступати на фінансиста
Після 9 класу ви можете вступити до коледжу на основі співбесіди та мотиваційного листа. Вступ почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступників влітку 2025 року.
Після 11 класу ви можете вступити до коледжу чи університету. Для вступу в університет вам потрібні результати НМТ та мотиваційний лист. Вступ на бакалаврські програми почнеться з реєстрації електронних кабінетів вступника влітку 2025 року.
Скільки вчитися на фінансиста
Основа вступу та тип закладу |
Тривалість навчання |
Після 9 класу в коледжі |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після 11 класу в коледжі |
1 рік 10 місяців / 2 курси |
Після 11 класу на бакалавра у ЗВО |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавра у ЗВО |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалавра на магістра у ЗВО |
1 рік 4 місяці / 1,5 курси |
Що готувати для вступу на спеціальність «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок»
Вступникам слід готуватися до НМТ 2025, яке перевірятиме знання з трьох обов’язкових та одного предмета на вибір. Серед обов’язкових предметів найбільшу вагу при обчисленні конкурсного бала матиме математика, адже вважається профільною для управлінських спеціальностей. Серед предметів на вибір майбутнім фінансистам можна обрати географію, адже її коефіцієнт також відіграватиме важливу роль. Докладніше проаналізувати вплив предметів на конкурсний бал для різних спеціальностей вам допоможе таблиця вагових коефіцієнтів.
Поради з підготовки до тестування ви знайдете в матеріалі НМТ 2025: як підготуватися до математики та правильно обрати предмет на вибір.
Абітурієнти, які складали НМТ у попередні роки (2022–2024), можуть вступати за їх результати.
Скільки коштує навчання на фінансиста
Вартість навчання на контракті університети визначають самостійно, тому ціни різняться. Орієнтуйтеся, що в середньому рік навчання на фінансиста коштує 25 000–35 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми у Вищому навчальному закладі «Амерікан Юніверсіті Київ» 321 000 гривень / рік, а також у Львівському університеті бізнесу та права — 89 900 гривень / рік.
- Найдешевші освітні програми в Харківському університеті — 15 000 гривень / рік.
Вартість навчання в інших університетах ви можете подивитись за допомогою фільтрів у пошуковому рядку в розділі ЗВО.
У 2024 році держава запровадила фінансову підтримку для студентів-контрактників у формі грантів на навчання. Студенти спеціальності «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» можуть претендувати на грант другого рівня у розмірі 25 000 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 170+ балів.
Ким можна працювати за спеціальністю «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок»
За цією спеціальністю університети готують фахівців до роботи у фінансових установах: банках, страхових компаніях, казначействі, податковій службі, а також у фінансових відділах компаній будь-якої форми власності. З фінансовою освітою можна працювати на таких посадах:
- фінансовий аналітик;
- аудитор;
- страховий представник;
- економіст з фінансової роботи;
- фахівець з біржових операцій;
- брокер;
- податковий інспектор;
- фінансовий консультант;
- фінансовий менеджер;
- кредитний аналітик тощо.
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Підписуйтесь на телеграм-каналі для абітурієнтів, щоб бути в курсі новин вступної кампанії.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.