Географія та регіональні студії: усе про спеціальність C6

Географія та регіональні студії — це спеціальність для тих, хто хоче вивчати природні особливості Землі, а також розуміти, як люди організовують простір територіальних громад. Якщо ви хочете стати географом чи експертом із регіонального розвитку, дізнайтесь, що вивчають на спеціальності C6 «Географія та регіональні студії», які потрібні бали для вступу, куди краще вступати й ким можна працювати після навчання.
Загально про спеціальність C6 «Географія та регіональні студії»
Спеціальність «Географія та регіональні студії» в оновленому за міжнародною класифікацією переліку належить до галузі знань C «Соціальні науки, журналістика та інформація». Це нова спеціальність у переліку. Раніше її зміст був розділений між двома різними спеціальностями: 106 «Географія» (програми, пов’язані із соціальною та економічною географією) та 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії».
Ця спеціальність готує фахівців, які аналізують природні й соціальні процеси й планують розвиток міст, регіонів і територій. Вона підходить тим, хто цікавиться природою, суспільством і хоче працювати у сфері міського розвитку, туризму чи екологічного менеджменту.
У 2025 році на підготовку бакалаврів за спеціальністю С6 «Географія та регіональні студії» держава виділила 100 бюджетних місць.
Що вивчають студенти спеціальності С6 «Географія та регіональні студії»
Студенти цієї спеціальності вивчають фізичну, політичну, суспільну й економічну географію, аналізують клімат, ландшафти, культуру й політику різних регіонів, працюють із картами, вчаться планувати розвиток міст і регіонів. У навчальному плані можуть бути зокрема такі фахові дисципліни: геоморфологія, загальна екологія та гідрологія, геологія і менеджмент надрокористування, основи геодезії та картографії, географічне країнознавство, географія населення з основами демографії, політика регіонального розвитку тощо.
Щоб краще зрозуміти, як влаштована наша планета та як люди впливають на простір навколо, студенти під час практичних занять проводять польові дослідження, експедиції, роботу із цифровими картами та супутниковими даними, досліджують потенціал різних територій, розробляють туристичні маршрути тощо.
Де можна вчитися за спеціальністю С6 «Географія та регіональні студії»
Вибір закладу освіти — важливий етап, який надалі може вплинути на кар’єру. Тому візьміть до уваги поради, як обрати університет, щоб врахувати всі важливі деталі й визначитися із закладом. Також ви можете орієнтуватися на популярні виші серед абітурієнтів минулих років.
У попередні роки не було саме цієї спеціальності, але вступники, які прагнули пов’язати свій фах із географією, подавали заяви на спеціальність «Географія». Ось у які університети подали найбільше заяв торік, де цьогоріч представлена спеціальність С6:
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
- Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
- Волинський національний університет імені Лесі Українки.
- Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка.
- Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника.
- Державний вищий навчальний заклад «Ужгородський національний університет».
- Мукачівський державний університет.
- Одеський національний університет імені І. І. Мечникова.
Подивитися всі університети, де набирають на спеціальність С6 «Географія та регіональні студії», можна в розділі ЗВО.
Який прохідний бал на спеціальність С6 «Географія та регіональні студії»
Щоб претендувати на вступ на бюджет, ваш конкурсний бал має перевищувати 130. Прохідні бали на бюджет змінюються щороку для кожної спеціальності, оскільки залежать від обсягу державного замовлення й результатів вступників, які подають заяви.
Прохідні бали на контракт кожен університет встановлює самостійно, але вони мають бути вищі за 100. Ви також можете звернути увагу на середні конкурсні бали торішніх абітурієнтів, з якими вони вступали до різних університетів на спеціальність «Географія». Високий середній конкурсний бал може свідчити про необхідність ретельнішої підготовки для вступу до цього ЗВО.
- Найвищий середній конкурсний бал в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова — 157,1.
- Найнижчий середній конкурсний бал в Ужгородському національному університеті — 137,4.
Розібратися в механізмі обчислення конкурсного балу вам допоможуть матеріали Яка різниця між балом НМТ та конкурсним балом та Вагові коефіцієнти та конкурсний бал.
Як та коли вступати на спеціальність С6 «Географія та регіональні студії»
Після 11 класу ви можете вступити до університету за результатами НМТ та мотиваційним листом. Подання заяв на бакалаврські програми 2025 року триватиме з 19 липня до 1 серпня. Докладні пояснення цього етапу дивіться в розділі Вступ.
На рівні фахового молодшого бакалавра, тобто в коледжах, цю спеціальність відповідно до нового переліку галузей знань не вивчають.
Скільки вчитися на спеціальності С6 «Географія та регіональні студії»
Основа вступу та рівень освіти |
Тривалість навчання |
Після 11 класів на бакалавраті |
3 роки 10 місяців / 4 курси |
Після коледжу на бакалавраті |
2 роки 10 місяців / 3 курси |
Після бакалаврату на магістратурі |
1 рік 4 місяці / 1,5 курсу |
Що готувати для вступу на спеціальність С6 «Географія та регіональні студії»
Для вступу в університет на бакалавра у 2025 році потрібні результати НМТ 2022–2025. На НМТ 2025 учасники складають 3 обов’язкові предмети — українську мову, математику, історію України — та один предмет на вибір. Серед вибіркових предметів найбільший вплив на конкурсний бал для цієї спеціальності має географія, адже її ваговий коефіцієнт становить 0,5.
Подивитися, як впливають інші предмети НМТ при вступі на різні спеціальності вам допоможе таблиця вагових коефіцієнтів предметів НМТ.
Для вступу також обов’язково потрібно підготувати мотиваційний лист. Дивіться поради з прикладами написання мотиваційних листів для вступу в університет.
Скільки коштує навчання на спеціальності С6 «Географія та регіональні студії»
Ціни на навчання залежать від закладу й форми власності. У середньому вартість на денній формі бакалаврату коливається від 35 000 до 40 000 гривень.
- Найдорожчі освітні програми в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка — 61 300 гривень /рік.
- Найдешевші освітні програми в Одеському національному університеті імені І. І. Мечникова — 31 938 гривень /рік.
Ціни на освітні програми за різними спеціальностями ви можете подивитися в розділі ЗВО за допомогою фільтру в пошуковому рядку.
У 2025 році держава продовжує фінансову підтримку у вигляді грантів для вступників на контракт. При вступі на спеціальність С6 «Географія та регіональні студії» студенти можуть претендувати на грант у розмірі 17 000 гривень, якщо отримали з двох предметів НМТ 150+ балів, та на грант у 25 000 гривень, якщо мають оцінки 170+ балів із двох предметів НМТ.
Ким може працювати географ
Випускники спеціальності С6 «Географія та регіональні студії» можуть працювати як у державних структурах, так і в приватних компаніях на таких посадах:
- асистент географа-економіста;
- інспектор з охорони природно-заповідного фонду;
- ландшафтний дизайнер;
- асистент метеоролога;
- демограф;
- аналітик просторових даних;
- урбаніст;
- технік-гідролог;
- технік-метеоролог;
- менеджер з туризму;
- гід, екскурсовод.
Читайте також про інші спеціальності галузі C «Соціальні науки, журналістика та інформація»:
Дізнатися корисну інформацію для вступників про інші спеціальності ви можете в нашому розділі з описами спеціальностей.
Дивіться офіційну й перевірену інформацію про вступну кампанію в розділі Вступ. Про важливі новини ми оперативно сповіщаємо в телеграм-каналі для вступників.
Коментарі
Невірно заповнені поля відзначені червоним.
Будь ласка, перевірте форму ще раз.
Ваш коментар відправлений і буде доступний на сайті після перевірки адміністратором.